Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Chusta chirurgiczna w brzuchu – zdarzenie medyczne jak UFO

Jolanta Budzowska17 października 20204 komentarze

Są tematy, które już wielokrotnie były poruszane przeze mnie na blogu. Nie sposób jednak do nich nie wrócić, bo są jak bumerang. Zmagam się z nimi w codziennej praktyce. Do takich zagadnień należą: oczywisty błąd medyczny, chusta chirurgiczna w brzuchu  i opinie biegłych. Wydawałoby się, że nie ma pomiędzy nimi wspólnego mianownika. A jednak:-)

Oczywisty błąd lekarza

Czasami klienci, którzy się do mnie zwracają o poradę i przyjęcie sprawy do prowadzenia, zaczynają swoją opowieść od słów: 'Pani Mecenas, w moim przypadku sprawa jest oczywista”. Tak, bywają „oczywiste” błędy lekarskie. Ale najczęściej to, co oczywiste dla nas, pacjentów, nie zawsze jest oczywiste dla naszego przeciwnika procesowego, jego ubezpieczyciela, biegłych, a na końcu dla sądu. W procesie często okazuje się, że szpital próbuje – wzorem klasyka – przekonać sąd i biegłych, że czarne jest białe, a białe jest czarne.

W efekcie, do ugody, która jest wynikiem uznania, że ewentualny proces o błąd medyczny nie ma sensu, bo odpowiedzialność podmiotu leczniczego jest oczywista, więc szpital „na bank” przegrałby – dochodzi  naprawdę rzadko. Zdarzają wie oczywiście wyjątki. Ostatnio ubezpieczyciel uznał naszą argumentację juz w toku postępowania likwidacyjnego. Chodziło o błędne przepisanie leku. Można o tym przeczytać na stronie kancelarii BFP.

Chusta w brzuchu

Tak jak błędna recepta czy pomyłka w podaniu leku, tak „chusta w brzuchu” wydaje się być przypadkiem, gdzie odpowiedzialność szpitala jest stosunkowo prosta do wykazania. Jak bardzo się mylimy tak myśląc, opiszę w dalszej części postu, pokazując, jak wyglądają próby przekonania biegłych do racji szpitala.

Ryzyko pozostawienia ciała obcego

Najczęstszym czynnikiem ryzyka związanym z blokiem operacyjnym jest nieprzeprowadzenie procedury liczenia materiału operacyjnego lub jej nierzetelne wykonanie przez pielęgniarkę operacyjną.

Opinie biegłych

… bywają lepsze i gorsze. Poza warstwą merytoryczną, czasem z tonu biegłego przebija zaangażowanie emocjonalne, czasem zniecierpliwienie. Nierzadko biegły daje wyraz swoim np. prolekarskim lub – rzadziej – propacjentowskim przekonaniom. To akurat nie najlepiej, bo wszystkie te elementy są podstawą do kwestionowania opinii, choćby była najlepsza na świecie pod względem fachowej oceny przebiegu leczenia.

Chusta chirurgiczna w brzuchu i jej losy w procesie

Mam przed sobą chyba już ósmą opinię wydaną w sprawie pacjentki. Od początku nie ma wątpliwości, że  serwetę chirurgiczną w brzuchu pacjentki pozostawiono podczas operacji usunięcia mięśniaka macicy w dniu XX.YY.ZZZZ. Ale… chwileczkę! To my tak twierdzimy. Szpital od 4 lat nieustępliwie broni stanowiska, że to nie oni i że w ogóle to wina pacjentki.

Chusta chirurgiczna w brzuchu

To inaczej ciało obce w polu operacyjnym. Pozostawienie ciała obcego występuje najczęściej po cholecystektomii, cesarskim cięciu i histerektomii. W Polsce brak jest oficjalnych danych na temat częstości występowania tego powikłania.

Cytaty z pewnej opinii sądowej

A biegli na to (na pytania szpitala) tak:

„Czy zaniechanie powódki do stawienia się na kontrolę lub inne jej zachowanie mogło opóźnić diagnostykę i usunięcie ciała obcego (chusty chirurgicznej) z brzucha powódki?*

*pytanie w części sugerujące, pacjentka niczego nie zaniedbała

Z dokumentacji medycznej jednoznacznie wynika, że pacjenta nie zaniechała działań zmierzających do wyjaśnienia przyczyn bólów brzucha, do których doszło u niej po operacji. 

Czy chusta chirurgiczna mogła się przemieścić w jamie brzusznej? 

Brak jest danych piśmiennictwie fachowym o możliwości przemieszczania się serwety w jamie brzusznej (np. z podbrzusza do nadbrzusza). Biegli nie odnaleźli danych wskazujących, aby chusta przemieszczała się (wędrowała) w jamie brzusznej powódki.

Jakiego koloru jest serweta chirurgiczna, która pozostaje po operacji przez kilka miesięcy w jamie brzusznej człowieka? 

Biała serweta chirurgiczna, po kilku miesiącach przebywania w brzuchu staje się zwykle szara.

Czy chusta chirurgiczna pozostająca w zrostach mogła nie znajdować się w polu widzenia lekarza operatora podczas operacji w dniu XX.YY.ZZZZ?

Podczas operacji w dniu XX.YY.ZZZZ operator nie mógł dostrzec serwety chirurgicznej, gdyż nie znajdowała się ona w brzuchu pacjentki. Serwetę pozostawiono podczas tej operacji. Gdyby serwetę pozostawiono podczas innego zabiegu pięć lat wcześniej, to chora zapewne odczuwałaby dolegliwości brzuszne. Ponadto serweta zostałaby zauważona podczas zabiegu w dniu XX.YY.ZZZZ.”

Kurtyna. Tym razem biegli się „nie dali”.

Tu znajdziesz linki do kilku postów (jest ich więcej), gdzie już opisywałam temat odpowiedzialności szpitala za pozostawienie w jamie brzusznej pacjenta chusty chirurgicznej:

Chusta operacyjna po cięciu

Gaza, gazik, chusta: co można zostawić w ciele pacjenta?  

Cała prawda (statystyczna) o waciku w ciele pacjenta

A całkiem śmieszne wydarzenie, związane z tematem chusty chirurgicznej, jest opisane tutaj: „Adam Kay: „Będzie bolało”.

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Iwo Klisz 20 października, 2020 o 21:26

    Bardzo trafne spostrzeżenia. Od lat jest też problem z czasem niezbędnym do sporządzenia opinii.

    Odpowiedz

    Beata 28 października, 2020 o 17:02

    Mam pytanie obok tego tematu, ale wydaje mi się, że w kwestii wydawania opinii w sprawach medycznych jest Pani ekspertką 😉 czy spotkała się Pani z jakąś publikacją lub orzeczeniem wskazującym jakie elementy musi zawierać opinia aby mogła być za opinię uznaną? Spotkałam się ze sprawą o błąd medyczny, w której są 2 lakoniczne (2stronicowe, całkowicie stronnicze) opinie.

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 4 listopada, 2020 o 12:32

    Szanowna Pani, na ten temat jest morze publikacji naukowych (prawniczych), co nie zmienia postaci rzeczy, że w sytuacji braku biegłych na listach sądów, sądy i prokuratorzy akceptują jako miarodajne nawet najgorsze metodologicznie i merytorycznie opinie, a poszkodowani i pokrzywdzeni muszą zwalczać najbadziej bzdurne tezy biegłych.

    Odpowiedz

    Beata 28 października, 2020 o 20:12

    *uznana za opinię

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: