Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Czy wiesz, że…? Przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny

Jolanta Budzowska06 maja 20203 komentarze

Co ma wspólnego przedawnienie odszkodowania z lotami balonem? Nic, poza tym, że gdy kończyłam pisać ten post i spojrzałam w okno, zobaczyłam to, co na poniższej fotografii:) Początkowo myślałam, że mam omamy, ale wyjaśnienie tego niecodziennego widoku okazało się prostsze niż by się wydawało: to zwykła – niezwykła reklama lodów.  Lody znam (uwaga, lokowanie produktu) – są fantastyczne, ale reklama jeszcze lepsza. Zdecydowanie jakoś tak pozytywnie nastraja, prawda? „Dbaj o siebie”!

Ale do rzeczy. Pomyślałam, że co jakiś czas będę publikować krótkie wpisy odpowiadające na częste pytania zadawane przez Klientów. Na pierwszy ogień idzie przedawnienie.

Przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny

Przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny

Krótka historia błędnej diagnozy

Wyobraźmy sobie, że pacjent miał w 2016 roku podejrzaną zmianę skórną na ramieniu. Lekarz przeprowadził badanie usg, biopsję. Po zabiegu chirurgicznym usunięty materiał przebadano histopatologiczne i nie stwierdzono raka. Pacjenta niepokoił jednak fakt, że blizna była w innym miejscu, niż zauważona przez niego wcześniej zmiana skórna. Co więcej: wygląd okolicy operowanej – przynajmniej na oko – nie wskazywał, że nietypowa zmiana w ogóle została usunięta! Lekarz jednak uspakajał pacjenta, że wszystko jest w porządku. Minęły 4 lata. W styczniu 2020 r. inny lekarz zakwalifikował pacjenta do ponownej operacji. Wynik hist.-pat. potwierdził, że pierwotne ognisko raka nie zostało usunięte. Stało się tak przez błąd operacyjny: nieprawidłowe zidentyfikowanie struktur, które powinny być zoperowane już w 2016 r. Doszło do rozrostu nieleczonego nowotworu.

Czy pacjent ma prawo do rekompensaty, czy też nastąpiło przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny, do którego doszło w 2016 r.?

Przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny

Nie, przedawnienie nie nastąpiło. Pacjent dowiedział się – najogólniej rzecz ujmując – o błędzie medycznym dopiero po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego, po prawidłowo wykonanej operacji w styczniu 2020. Dopiero od tego dnia pacjent ma 3 lata na dochodzenie odszkodowania za błąd lekarza.

Przedawnienie odszkodowania za prawa pacjenta

Pacjent może też żądać od lekarza dodatkowej rekompensaty za naruszenie praw pacjenta. Poza wszystkim, z pewnością naruszono jego prawo do informacji o stanie zdrowia. W 2016 r. otrzymał przecież nieprawdziwą informację, że nie choruje na raka. Czy w tym przypadku także może jeszcze wystąpić z pozwem?

Tak. Zadośćuczynienie za naruszenie prawa pacjenta przedawnia się tak samo, jak zadośćuczynienie za spowodowanie szkody na zdrowiu. Obowiązuje 3-letni termin.  Liczy się go od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia.*

Przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny w przypadku małoletnich

Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania przez nią pełnoletniości. Ta reguła znajduje zwykle zastosowanie  do spraw o błąd okołoporodowy. Jeśli rodzice nie wystąpili z pozwem wcześniej, poszkodowane dziecko ma przedłużony termin na wytyczenie powództwa. Dotyczy to i zadośćuczynienia za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia, jak i za naruszenie praw pacjenta.**

Przedawnienie w przypadku przestępstwa

Czasami szkoda na zdrowiu jest skutkiem błąd medycznego, który może być obiektywnie uznany za  zbrodnię lub występek.  Obowiązuje wówczas 20-letni  termin przedawnienia na dochodzenie odszkodowania za błąd medyczny. Termin ten liczy się od dnia popełnienia przestępstwa – uwaga! – bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia!

 

Przedawnienie a koronawirus

Więcej o bieżącej sytuacji związanej z stanem epidemii napisałam tutaj: „Czy odszkodowanie za błąd okołoporodowy przedawni się?”

 

***

*„Szkoda na osobie obejmuje nie tylko uregulowane w art. 444 k.c. konsekwencje uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, ale może być także skutkiem naruszenia innych dóbr osobistych człowieka. Jeśli takie ujemne konsekwencje następują w sferze majątkowych dóbr i interesów poszkodowanego, to powodują one majątkową szkodę na osobie. Kiedy zaś uszczerbek wynikający z naruszenia dobra osobistego dotyczy sfery niemajątkowej, to pojawia się kwestia naprawienia szkody niemajątkowej na osobie, zwanej krzywdą. Innymi słowy, krzywda, o której mowa w art. 445 § 1 k.c. oraz art. 448 k.c., to też szkoda na osobie, tyle że dotycząca dóbr niemajątkowych (niematerialnych), w tym osobistych, której doznanie będzie uzasadniać przyznanie poszkodowanemu odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi I ACa 1616/17, LEX nr 2595388)

**Zgodnie z orzecznictwem artykuł 4421 § 4 k.c., zgodnie z którym, przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania przez nią pełnoletności, znajduje zastosowanie również do roszczenia o zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w następstwie naruszenia dobra osobistego, wywiedzionego na podstawie art. 448 k.c. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2017 r. I PK 162/16)

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Henryk III 11 maja, 2020 o 14:01

    Gdyby nie epidemia na widok balonu pomyślałbym, że to zabłąkany uczestnik zawodów w Krośnie. 🙂
    Po lekturze Pani wpisu mam dwa pytania:
    1. „Ta reguła znajduje zwykle zastosowanie do spraw o błąd okołoporodowy. Jeśli rodzice nie wystąpili z pozwem wcześniej, poszkodowane dziecko ma przedłużony termin na wytyczenie powództwa.”
    Jeżeli rodzice wystąpili z pozwem wcześniej, to czy poszkodowane dziecko po uzyskaniu pełnoletności może również wystąpić ze swoim?
    2. Jeżeli pacjent dowie się o szkodzie, której przyczyną był błąd medyczny podczas zabiegu wykonanego 20 lat wcześniej, to lepiej dla niego, żeby ten błąd nie był przestępstwem?

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 11 maja, 2020 o 14:17

    A to reklama GoodLood:) Skądinąd super pomysł! Tradycyjnie dziękuję za lekturę i komentarz, i już spieszę z odpowiedziami.
    ad. 1- Jeśli rodzice wystąpili wcześniej z pozwem, a w momencie osiągnięcia przez wcześniej małoletniego pełnoletności proces jest w toku, nic się nie zmienia. Jedynie w procesie „dziecko” zaczyna reprezentować się samo. Można oczywiście na ogólnych zasadach rozważać rozszerzenie powództwa itd. W przypadku ubezwłasnowolnienia poszkodowanego reprezentuje opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Jeśli rodzice wcześniej wystąpili z pozwem i sprawa zakończyła się przegraną, to niestety mamy res iudicata, bo działali w imieniu dziecka:
    „Art. 366. Powaga rzeczy osądzonej wyroku prawomocnego (res iudicata)
    Wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami.”
    ad 2. – nie da się odpowiedzieć na tak abstrakcyjne pytanie, bo jak wyjdziemy poza 2007 rok (zdarzenie przed 2007 rokiem) to sprawy się komplikują. Więcej na ten temat napisałam tutaj:https://bladprzyporodzie.com/moj-porod-byl-lata-temu/ Pozdrawiam serdecznie! Jolanta Budzowska

    Odpowiedz

    Henryk III 28 sierpnia, 2020 o 11:05

    Dziękuję za odpowiedź.
    Lody znam, gdy jestem z rodziną w Krakowie to często się nimi zajadamy. 🙂
    ad. 1 -dziękuję, teraz załapałem zasadę,
    ad. 2 – wiem, że zadałem pytanie abstrakcyjne, a do tego niejasno sformułowane. Pisząc zapomniałem o dwóch dużych zmianach Kodeksu cywilnego obowiązujących od 10.08.2007. Jeżeli nic się w zasadach przedawnienia nie zmieni, to pytanie będzie aktualne w sierpniu 2027: Który termin wyłączy odpowiedzialność za szkodę osobową wynikającą ze zbrodni lub występku, gdy poszkodowany dowie się o niej po 17. latach lub później? 20 lat od popełnienia przestępstwa, czy 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: