Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Dowody błędu medycznego – co trzeba mieć, by wygrać proces

Jolanta Budzowska16 maja 20233 komentarze

To pacjent musi udowodnić, że doszło do błędu medycznego. Oczywiste? Teoretycznie tak, ale „oczywiste” nie znaczy, że łatwe, choć dla poszkodowanych pacjentów często oznacza to to samo.

Zacznijmy więc od początku. Z jakimi problemami mogą spotkać się pacjenci chcący udowodnić błąd medyczny? I jak uniknąć takich problemów, czyli jak przygotować się do procesu o odszkodowanie? Jakie dowody błędu medycznego trzeba mieć, by wygrać? Poniżej omawiam kilka wybranych tematów związanych z tym, co przydaje się w procesie o błąd medyczny

Dokumentacja medyczna jako dowód w procesie

Jeden z ośrodków opiniujących na zlecenie sądów i prokuratur zwykł zamieszczać w ekspertyzach takie zastrzeżenie:

“Tutejsza pracownia nie sporządza opinii sądowo- lekarskich na podstawie zeznań świadków, bowiem te podlegają wyłącznej ocenie Wysokiego Sądu. Biegli z zakresu medycyny nie posiadają umiejętności zawodowej, ani kompetencji formalnej do oceny w jakiej mierze odzwierciedlają one stan faktyczny. Jako wiążące przyjmujemy wyłącznie zapisy w dokumentacji medycznej jak jedyne odzwierciedlające stan pacjenta w momencie ich sporządzania”.

Według mnie nie jest to prawidłowe podejście, bo jeśli rolą biegłych nie jest ocena zeznań świadków – co rzeczywiście jest prawdą – to nie powinni dyskwalifikować wartości zeznań na potrzeby analizy prawidłowości leczenia. To jednak osobne zagadnienie, a z takim podejściem biegłych można sobie w procesie poradzić.

Dowody błędu medycznego

Dowody błędu medycznego

 

Tak czy tak, pozostaje kwestia dokumentacji. Jeśli podejrzewasz błąd medyczny, powinieneś:

 • jak najszybciej przeczytać kartę informacyjną i zweryfikować, czy wszystko się w niej zgadza. Jeśli nie – wystąp jak najszybciej na piśmie o jej sprostowanie. Jeśli kartę informacyjną dostajesz później niż w dniu wypisu, potwierdzając odbiór zaznacz datę odbioru.
 • sprawdzić, czy zastosowałeś się do wszystkich zaleceń z karty informacyjnej (niezastosowanie się będzie doskonałym argumentem, by całą winę zrzucić na ciebie – czytaj np. „To wina matki”). Zrealizuj recepty i zażyj zalecone leki! Jeśli masz się zgłosić w terminie 7 dni na kontrolę czy rehabilitację, to zrób to w terminie. Jeśli nie ma miejsc to udokumentuj to – choćby odręczną notatką rejestratorki na jaki termin zaproponowano ci przyjęcie. Spróbuj uzyskać pomoc medyczną (w terminie!) gdzie indziej.
 • zajrzyj do swojego IKP i sprawdź, czy wpisy dokonane tam są zgodne z rzeczywistością, jeśli nie – „reklamuj” u ich autora
 • wystąp o wydanie ci kserokopii pełnej dokumentacji medycznej – wraz z kopiami badań w wersji elektronicznej. Jeśli masz uwagi do sposobu prowadzenia dokumentacji albo jej treści, skorzystaj z rad zamieszczonych tutaj: „Nowe rozporządzenie: dokumentacja medyczna”

Pamiętaj: treść dokumentacji medycznej ma bardzo duże znaczenie i może przesądzić o tym czy wygrasz, czy też przegrasz proces o błąd medyczny.

Dokumentacja wizyt u lekarza

Jeśli umawiasz się przez komunikatory typu Messenger czy WhatsApp to pół biedy, bo zostaje jakiś ślad. Ale coraz częściej trafiają do mnie klienci, którzy poddali się różnorakim zabiegom w gabinetach prywatnych i… żadnego śladu po tym nie ma. Ok, przesadziłam: jest ślad. W postaci opłakanego stanu zdrowia pacjenta. Umawiał się telefonicznie, płacił gotówką, nazwisk personelu nie zna. A lekarz twierdzi, że pacjenta nigdy na oczy nie widział. Co wtedy?

Zastanów się czy:

 • nie masz przynajmniej historii połączeń w telefonie?
 • nie możesz innymi metodami udowodnić, że danego dnia, w danych godzinach byłeś w gabinecie/przychodni?
 • a może dostałeś receptę?

A najlepiej przynajmniej:

 • płać kartą kredytową
 • weź i zachowaj paragon
 • prowadząc z lekarzem korespondencję za pośrednictwem komunikatorów czy sms – opisuj ze szczegółami co się dzieje, wysyłaj zdjęcia stanu rany itp. I oczywiście: nie skasuj tej korespondencji.

Zeznania świadków jako dowody błędu medycznego

Zeznania świadków na temat, jako to oni również byli źle potraktowani przez tego lekarza czy w tym szpitalu najczęściej nie mają wartości dowodowej.

Z wyjątkiem:

 • zeznań świadków, którzy przebywali w tym samym czasie i dużo widzieli..
 • zeznań świadków, którzy – podobnie jak ty – stali się ofiarami zakażenia szpitalnego i pomogą wykazać, że wystąpiło ognisko epidemiczne
 • i kilku innych, mniej typowych sytuacji.

Nagrania rozmów z lekarzami, pielęgniarkami i położnymi

Maleje wzajemne zaufanie do siebie medyków i pacjentów. Można nad tym ubolewać, ale takie są fakty. Mimo to, pacjenci na ogół nie nagrywają potajemnie swoich lekarzy. Do czasu… Do czasu, kiedy zaczynają podejrzewać, że próbuje się nie powiedzieć im wszystkiego, albo że dochodzi ewidentnie do zamiatania sprawy o błąd medyczny pod dywan.

Dowody błędu medycznego

Dowody błędu medycznego

 

Często klienci, którzy do mnie trafiają, mają takie nagrania. Przewagę w procesie zyskuje się najczęściej nie tym, że nagranie rozmowy z lekarzem- świadkiem – się upublicznia (zresztą, istnieją daleko idące ograniczenia prawne w takim działaniu), ale na tym, że zna się ich treść.

I tu postawię kropkę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  C2P1 21 maja, 2023 o 01:29

  ,,Dowody błędu medycznego – co trzeba mieć, by wygrać proces”?

  Dobrego prawnika, który ma dobrych lekarzy-konsultantów. Dobry prawnik nie będzie mamił klienta czczymi obietnicami, lecz skonsultowawszy jego przypadek z dobrymi lekarzami, otwarcie mu powie, czy były błędy w leczeniu, a jeśli tak, czy istnieje realna szansa wygrania sprawy w sądzie. 🙂

  Odpowiedz

  Małgorzata 4 lutego, 2024 o 23:12

  Dzień dobry! W kwietniu zeszłego roku miałam redukcję piersi. Kompleks otoczka brodawka został przyszyty przez operatora za wysoko o 3 cm.
  Czy mam szansę uzyskać odszkodowanie od kliniki lub od doktora i zwrot kosztów leczenia?
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 5 lutego, 2024 o 09:12

  Dzień dobry,
  wygląda na to, że lekarz nie zachował należytej staranności, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny, a jeśli tak, ma Pani prawo do zadośćuczynienia i odszkodowania. Dużo zależy też od treści umowy i innych uzgodnień z lekarzem oraz warunków anatomicznych, powinna także zostać wykonana dokumentacja zdjęciowa sprzed operacji, szkic planowanych działań, dokumentacja zdjęciowa po. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: