Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Histopatologia – czy mam raka?

Jolanta Budzowska27 marca 2016Komentarze (1)

Trudny temat. Nie ma nic gorszego, jak oczekiwanie na wynik badania histopatologicznego; przecież wiadomo: może się okazać, że w pobranym materiale są komórki rakowe.  Od wyniku zależy dalsze leczenie, najczęściej onkologiczne,  lub jego brak, gdy z ulgą dowiadujemy się, że wszystko jest w porządku: „nie stwierdzono zmian o charakterze nowotworowym”.

Kto wykonuje badanie? Lekarz. Człowiek.

Ilu jest lekarzy patomorfologów w Polsce? Zawód wykonuje zaledwie 764 (źródło: Centralny Rejestr Lekarzy RP należący do Naczelnej Rady Lekarskiej, stan na luty 2016 r.). Dla porównania, lekarzy specjalistów z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej jest 3.336.  Co to oznacza w praktyce? Że wszystkie pobrane próbki, we wszystkich szpitalach, przychodniach i prywatnych gabinetach w całej Polsce muszą być – najczęściej pilnie  – przebadane przez tych niespełna ośmiuset specjalistów.

Jak to się odbywa? Przedmiotem badania histopatologicznego są usunięte – najczęściej śródoperacyjnie – narządy lub części narządów oraz wycinki tkankowe. Następnie fragment tkanki przeznaczony do zbadania jest umieszczany w utrwalaczu. Tkanka poddawana jest obróbce histologicznej tak, aby potem mogła być zbadana pod mikroskopem. Na koniec tkanka przybiera formę bloczku parafinowego, z którego uzyskuje się bardzo cienkie skrawki. Skrawki umieszcza się na  szkiełkach mikroskopowych, są one barwione i dopiero w takiej postaci są  oglądane są przez specjalistę patologa, który opisuje je i stawia rozpoznanie histopatologiczne.

Czy w tej procedurze łatwo o pomyłkę? Życie pokazuje, że tak, i to na każdym etapie.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Anna 19 listopada, 2016 o 00:05

  To jest tylko teoria gorzej z praktyką !

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: