Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Oczywisty błąd medyczny?

Jolanta Budzowska04 czerwca 20192 komentarze

Gdy pierwsze słowa, jakie padają z ust mojego potencjalnego klienta brzmią: „Pani Mecenas, w mojej sprawie błąd medyczny jest oczywisty”, to w duchu się uśmiecham. Nie, nie dlatego, że oczyma wyobraźni widzę już wygraną w procesie, ani nie dlatego, że to coś zabawnego.  To stąd, że jeśli chodzi o  błędy medyczne, to nie istnieją sprawy oczywiste.  W sensie: tak jednoznaczne, że można być pewnym, że szpital po otrzymaniu wezwania do zapłaty wywiesi białą flagę manifestując, że się poddaje. I zawrze – mityczną – ugodę. Bo pytanie o ugodę w sytuacji „oczywistego błędu medycznego” pada zwykle jako drugie:)

W odpowiedzi na takie pytania tłumaczę, że niestety musimy zakładać, że przeciwnik będzie walczył do upadłego. I to nawet, gdy na  zdrowy chłopski rozum nie ma żadnych szans, gdy przykładowo błąd medyczny, popełniony z ewidentnej winy lekarza, jasno wynika z dokumentacji medycznej.

„Książkowy” błąd medyczny

Dobrą ilustracją takiej sytuacji jest moja i mec. Michała Krzanowskiego (bo sprawę prowadziliśmy wspólnie) ostatnia wygrana w sądzie apelacyjnym. Opis sprawy będzie z konieczności skrótowy, bo nie o szczegóły przebiegu leczenia tu chodzi.

Podczas operacji żylaków pozostawiono omyłkowo w ciele pacjenta na jednej z żył tzw. podwiązkę. Niezamierzone zamknięcie tej żyły doprowadziło w efekcie do rozległej zakrzepicy w obrębie kończyny dolnej. Błąd operatora nie został ani rozpoznany w trakcie zabiegu, ani w okresie okołooperacyjnym. Ale, uwaga: podwiązka ta została „odnaleziona” podczas zabiegu naprawczego w innym szpitalu. I – co ważne – szczegółowo opisana i obfotografowana w dokumentacji medycznej.

Uznanie odpowiedzialności za błąd

Pacjent skierował swoje kroki do Wojewódzkiej Komisji ds Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Chciał załatwić sprawę najbardziej polubownie, jak tylko to jest możliwe. Szpital… przyznał, że ponosi odpowiedzialność za błąd medyczny. A więc – trzask, prask – Komisja wydała orzeczenie o zdarzeniu, korzystne dla pacjenta.  Wydawałoby się, że do tego momentu wszystko wyglada tak, jak w opowieściach pacjentów o „oczywistym błędzie medycznym”.

Jednak nie tak szybko.

Odszkodowanie za błąd lekarski

Szpital zaproponował, owszem, odszkodowanie za popełniony błąd lekarski.

15 tys. zł.

Tak, 15 tys. zł.

Tu kończy się opowieść o oczywistym błędzie medycznym, a zaczyna o typowym procesie o zadośćuczynienie i odszkodowanie dla pacjenta.

Sąd czy nie sąd?

Wystąpiliśmy z powództwem do sądu cywilnego. Tym razem szpital i jego ubezpieczyciel, ramię w ramię, walczyli do upadłego. Zaczynając w odpowiedzi na pozew od… całkowitego zanegowania odpowiedzialności za błąd operacyjny. Do której wcześniej, przypomnę, w postępowaniu przed Komisją, na piśmie się przyznali.

Proces trwał 5 lat. W sprawie wypowiadało się dwóch biegłych sądowych, którzy wydali łącznie 5, jednomyślnych we wnioskach, opinii. Koniec końców zapadł wyrok I instancji. Sąd zasadził 120 tys. zł zadośćuczynienia, w tym 20 tys. za naruszenie praw pacjenta.

Właśnie zapadł wyrok sądu apelacyjnego. Sąd uwzględnił naszą apelację co do kwoty i uznał, że poszkodowanemu pacjentowi należy się łącznie 270 tys. zł, w tym 20 tys. za naruszenie praw pacjenta.

I suspens…

Co ciekawe, w ustnym uzasadnieniu sędzia powiedział, że w jego wieloletniej karierze orzeczniczej rozpoznawania spraw o błędy medyczne rzadko spotyka się z tak oczywistym błędem:)

Czyli jednak oczywiste błędy medyczne istnieją!

Apelacja, czyli skok na głęboką wodę

Apelacja, czyli skok na głęboką wodę

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  mama 4 czerwca, 2019 o 23:16

  Potwierdzam, nawet w przypadku oczywistych błędów szpital porafai do końca iść w zaparte.
  Mój syn to ofiara lekarzy, zawiniło kilka czynników, sprawa karna zakończona wyrokiem, a szpital dalej uparcie twierdził, że jego wina jest nieznaczna i niezamierzona. Ubezpieczyciel uznaje, szpital uznaje, ale płaci nieadekwatnie do sytuacji pokrzywdzonego pacjenta – dziecko zostało w stanie wegetatywnym. Nie mówi, nie rusza się, karmiony przez pega. Przyznają rentę, która też jest kroplą w morzu, sąd po latach zasądza jej wielokrotność.
  Po kilku ciężkich dla nas rodziców latach procesu – głównie emocjonalnie i zasądzonym odszkodowaniu myślałam, że zwrócą po latach pieniądze za zakupiony dla dziecka sprzęt rehabilitacyjny. Niestety znowu muszę iść do sądu, chociaż w wyroku mamy zapis o odpowiedzialności szpitala na przyszłość.
  Zniszczyli nam życie, moje dziecko skazali na życie w więzieniu własnego ciała i niestety pomimo uznanej wyrokiem winy, skazują nas na dalsze procesy.
  A wydawało się, że sprawa jest oczywista….

  .

  Odpowiedz

  Anna, wiejska lekarzyna 6 czerwca, 2019 o 23:05

  oczywiste błędy istnieją. Szkoda, że czasem tak trudno przekonać do tego pacjentów.
  I stary dowcip: czym różni się Pan Bóg id lekarza? – Pan Bóg nie uważa, że jest lekarzem ;(

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: