Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Pomyłkowe podanie leku

Jolanta Budzowska11 listopada 201815 komentarzy

O tragicznych w skutkach błędu w podaniu leku pisałam już kilka razy. Właściwie, to tylko częściowo błąd medyczny.  Przede wszystkim jest to błąd wynikający z nieuwagi czy roztargnienia, który teoretycznie mógłby popełnić każdy, na przykład zażywając leki w domu i myląc tabletki.

Problem tylko w tym, że od lekarzy i pielęgniarek wymagamy więcej. Kiedy jesteśmy w szpitalu, to chcemy wierzyć, że jesteśmy w pewnych rękach. I słusznie. Niestety czasem czeka nas najgorsze.

***

Dalej możesz poczytać, albo … posłuchać:

***

Jak dochodzi do błędnego podania leku, czyli kiedy myli się lekarz

Pierwsza z możliwych sytuacja, to kiedy pielęgniarka poda pacjentowi zły lek, który jednak został przepisany (wpisany w kartę zleceń lekarskich) przez lekarza.

„Zły”, czyli:

– niemający zastosowania w chorobie pacjenta, a za to mogący wywołać poważne skutki uboczne (np. antybiotyk, na który bakterie stwierdzone w krwi pacjenta nie są wrażliwe, czyli niezgodny z antybiogramem)

– kiedy lek jest zapisany w złej dawce lub częstotliwości podania (np. niektóre leki podawane zbyt długo i bez kontroli mogą powodować ubytek słuchu)

– kiedy lek ma być podany w innej postaci, niż określona przez producenta (np. rozdrobione tabletki zamiast granulatu dla dzieci) i występują skutki uboczne nieprzewidziane przez firmę farmaceutyczną, bo lek nie był pod tym kątem wcześniej przebadany

– kiedy pacjentowi zapisuje się lek, na który pacjent jest uczulony i występuje wstrząs anafilaktyczny (czytaj też: „Odszkodowanie za wstrząs anafilaktyczny”)

Jak dochodzi do błędnego podania leku, czyli kiedy myli się pielęgniarka lub położna

Druga to ta, kiedy do błędu dochodzi na etapie podania leku przez pielęgniarkę:

– gdy pielęgniarka zwyczajnie (?) myli leki – podaje nie ten, co trzeba, nie ten, który został zapisany przez lekarza

– gdy pielęgniarka myli pacjentów i pacjent dostaje „nie swój” lek

– gdy pielęgniarka nie dostrzega, że lekarz pomylił się w zleceniu i bezrefleksyjnie, mimo posiadanej wiedzy medycznej i doświadczenia, podaje zły lek tylko dlatego, że tak zapisał w karcie zleceń lekarz

– gdy pielęgniarka myli drogę podania, na przykład lek, który ma być podany doustnie wstrzykuje do żyły pacjenta (taki tragiczny w skutkach błąd pielęgniarki w podaniu leku opisałam tutaj: „Pomyłka w podaniu leku” i tutaj: „Błąd pielęgniarki – tragiczna pomyłka”)

– gdy dochodzi do znacznego opóźnienia w wykonaniu zleceń lekarskich i wpływa to na przebieg leczenia pacjenta.

Pomyłki w podaniu leków – nie-do-uwierzenia!

Pomyłka w podaniu leku może przejść bez echa, może też rodzić najgroźniejsze dla zdrowia skutki. W swojej praktyce zetknęłam się już chyba ze wszystkimi możliwymi pomyłkami – błędami w podaniu leków.

Od podania leków tokolitycznych, stosowanych w celu zahamowania już rozpoczętej przedwczesnej czynności skurczowej macicy, kobiecie w trakcie trwającego porodu (tylko dlatego, że była wg położnej „podobna” do innej, u której poród – o czasie – się już rozpoczął), po podanie dziecku syropu… dożylnie.

Jaki z tego wniosek?

Pacjencie bądź czujny. Upewniaj się, jakie leki masz dostać, sprawdzaj w internecie, jakie są drogi podania i przeciwskazania. Pytaj lekarza. Pytaj pielęgniarkę, może komuś zapali się na czas czerwone światełko.

Podstawowe informacje można znaleźć oczywiście w ulotce przylekowej, ale powszechnie dostępna w internecie jest też Charakterystyka Produktu Leczniczego (ChPL).

 

Podcastu Błąd Lekarza możesz słuchać również na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  GK 11 listopada, 2018 o 17:27

  Brakuje sytuacji, gdy lekarz wpisał inny lek w dokumentacje, a inny na recepcie.

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 11 listopada, 2018 o 17:52

  Nie sądzę, że udało mi się wyczerpać wszystkie możliwości pomyłki w farmakoterapii… Tym bardzo dziękuję za uzupełnienie! I proszę o przykłady i historie, które zdarzyły się (lub mogły się zdarzyć) naprawdę.

  Odpowiedz

  GK 12 listopada, 2018 o 08:52

  Jeśli taka karygodna niedbałość lekarza spowodowała nie tylko 160 KK, ale i 156 KK, po ilu latach to się przedawnia ?

  Odpowiedz

  Joanna 21 marca, 2019 o 17:28

  Dzisiaj poinformowano mnie, że kilka dni temu w szpitalu na izbie przyjęć omyłkowo zamiast II dawki szczepionki na wściekliznę podano mi surowicę. Pomyliły się 3 osoby: pielęgniarka oddziałowa, która miała przynieść szczepionkę na wściekliznę z oddziału a przyniosła surowicę, lekarz, który zatwierdzał lek i pomimo tego, że pielęgniarka wstrzykująca mi surowicę w ramię informowała lekarza, że nie zgadza się nazwa szczepionki, to lekarz stwierdził, że ma podać, bo to jest dokładnie to samo, tylko inny producent. No i owa pielęgniarka, która miała wątpliwości, ale wykonała wstrzyknięcie leku. Co teraz, powinnam coś z tym zrobić, gdzieś zgłosić?
  Dodam, że bardzo źle się czułam po tej surowicy.

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 21 marca, 2019 o 18:46

  Dzień Dobry, a wie Pani, co konkretnie i w jakiej dawce Pani podano?

  Odpowiedz

  Edyta 29 kwietnia, 2020 o 10:01

  dzień dobry,
  W lutym mojej mamie pielęgniarka podała chemię (dożylnie) innej pacjentki. Kroplówka była podłączona przez godzinę, lekarze jednak twierdzą,że otrzymała tylko 12,5 mg Cisplatyny (powinna dostać carboplatynę 350 mg) Po przetoczeniu krwi za ok 3 dni podano mamie kolejną prawidłową już dawkę carboplatyny. Czy mogło to mieć negatywny wpływ na obecny pogardzający się stan zdrowia mamy?

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 29 kwietnia, 2020 o 16:07

  Szanowna Pani, nie jestem lekarzem, nie mogę wie wypowiedzieć na ten temat. Z pewnością jednak prawo pacjenta w postaci leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną zostało naruszone, mamie przysługuje zadośćuczynienie z tego tytułu. Jolanta Budzowska

  Odpowiedz

  Alina 11 lutego, 2021 o 13:51

  W jakiej wysokości można uzyskać zadośćuczynienie za takie naruszenie? Zwłaszcza jeśli nie ujawniły się złe skutki?

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 11 lutego, 2021 o 17:35

  Szanowna Pani,
  bez znajomości szczegółów sprawy nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi.

  Z wyrazami szacunku,
  Jolanta Budzowska, radca prawny

  Odpowiedz

  LU 30 kwietnia, 2020 o 14:55

  Szanowna Pani, bardzo trudne pytanie i wlasciwie niemozliwe do odpowiedzi przy tak znikomej ilosci informacji.
  Profil toksyczny Cisplatyny i Carboplatyny jest inny. Carboplatyna czesciej powoduje uszkodzenia szpiku. Jednakze zaawansowanie podstawowej choroby nowotworowej, lokalizacja nowotworu, wspolistniejace choroby i przebyte terapie, moga rowniez odgrywac role. Ale oczywiscie jest to mozliwe, ze bledne podanie carboplatyny mialo negatywny wplyw na stan ogolny pacjenta. Czas wystapienia objawow powinien korelowac z podaniem Carboplatyny. Jednakze bardzo trudno udowodnic, ze jest to spowodowane blednym podaniem leku. Dlaczego przetaczano krew? Czy anemia pojawila sie tuz po podaniu carboplatyny? Jaka byla morfologia przed podaniem carboplatyny?
  Zgadzam sie z Pania Mecenas, ze zostaly naruszone prawa pacjenta.
  Wszystkiego dobrego
  LU

  Odpowiedz

  Edyta 6 maja, 2020 o 09:28

  Krew została podana ponieważ parametry krwi się pogorszyły i lekarze uznali, że mama nie może dostać kolejnej dawki chemii. Przed podaniem błędnej chemii: WBC 18,5, RBC 3,26, HGB 9,0, HCT 27,6 MCH 27,6 RDW CV 15,8, . Wyniki po podaniu błędnej chemii (1 dzień po) WBC 16,6, RBC 2,58, HGB -8, HCT 24,3, MCH 28, RDWCV 15,5. Nieprawidłowości wystąpiły również w dokumentacji mamy. W karcie pacjenta przez tydzień nie było żadnego wpisu z tego dnia. Lekarze nie chcieli pokazać mi ani wydrukować (jestem upoważniona) karty pacj. mamy. Dopiero po interwencji P. Rzecznik Praw Pacjenta ordynator oddziału przyznała, że dokumentacja jest nieuzupełniona. Wydruk otrzymałam po kolejnych kilku dniach i tu ciekawostka… Wpis ” data wpisu 2020-03-09 09:51 Ok. godz. 11,30 u chorej doszło do pomyłkowego…itd” Dr pisząc o godz . 9,51 opisuje co stało się tego samego dnia o godz 11,30.

  Odpowiedz

  Anna 30 czerwca, 2020 o 12:59

  Dzień dobry.Jak ocenia Pani szansę walki o odszkodowanie w sytuacji,kiedy lekarka na recepcie pomyliła się o jeden przecinek,wkutek czego dziecko przyjmowało przez ponad dwa tygodnie 100-krotnie(!) wyższą dawkę ciężkiego leku sterydowego ? Sytuacja ta spowodowała przesunięcie pilnej operacji neurologicznej( guz mózgu),pobyt w szpitalu i nadal nie oszacowany uszczerbek na zdrowiu.Dodam,że na recepcie nie ma podpisu lekarki,jedynie pieczątka.

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 5 lipca, 2020 o 22:35

  Szanowna Pani, proszę o kontakt telefoniczny i przesłanie mailem dokumentacji medycznej, jaką Pani dysponuje, nie oceniam sytuacji jedynie na postawie opisu.

  Odpowiedz

  EWA 10 grudnia, 2020 o 08:58

  Dzień dobry,
  synowi lat 20 pielęgniarka podała złą szczepionkę. Zamiast szczepionki CLODIVAC została wstrzyknięta szczepionka DTP. Zostaliśmy o fakcie poinformowani telefonicznie. Co w takiej sytuacji?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 11 grudnia, 2020 o 15:58

  Czy wystąpiły jakieś niepokojące objawy, działania niepożądane? Jeśli tak, to przysługuje zadośćuczynienie i odszkodowanie za wywołanie rozstroju zdrowia. Jeśli nie, to błędne podanie niezalecanej szczepionki jest samo w sobie i tak naruszeniem praw pacjenta, za co przysługuje zadośćuczynienie, jednak w o wiele niższej kwocie, niż zadośćuczynienie za szkodę na zdrowiu. Wszystko zależy od okoliczności – dlaczego miała być podana szczepionka CLODIVAC, czy była konieczność jej podania po odkryciu pomyłki pielęgniarki itd.
  W razie dalszych pytań proszę pisać na mail: j.budzowska@bf.com.pl

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: