Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Rozprawa zdalna – poradnik świadka

Jolanta Budzowska15 listopada 20202 komentarze

Rozprawa zdalna ma być podstawowym sposobem, w jaki proceduje sąd w czasie epidemii. Jak się przygotować do takiej rozprawy? Jakiś czas temu napisałam poradnik dla osób, które mają być świadkiem. Warto do niego sięgnąć, bo nadal odbywają się rozprawy „w realu”. Poza tym, większość zawartych tam wskazówek ma zastosowanie także do rozpraw online. Poradnik znajdziesz tutaj:

Jestem świadkiem o błąd medyczny: “Poradnik świadka”

Rozprawa zdalna

Od czasu napisania tamtego poradnika minęło trochę czasu. Mamy nową rzeczywistość: rozprawy zdalne, które według odpowiednich przepisów i wytycznych Ministerstwa Sprawiedliwości stały się zasadą w czasie epidemii. Czas zatem na garść wskazówek dla świadków, którzy mają złożyć zeznania podczas rozprawy zdalnej.

Zebrane w nowym poradniku uwagi wynikają z moich osobistych doświadczeń z rozpraw przeprowadzanych w sposób zdalny.

Tu znajdziesz ten nowy poradnik: „Rozprawa zdalna – poradnik świadka”.

Dodatkowe wskazówki dotyczące rozprawy zdalnej zawarłam też w poście „Wideorozprawa, czyli pierwsze koty za płoty”. Zachęcam Cię do jego przeczytania.

Pomijając utrudnienia związane z kwestiami technicznymi czy dystansem uważam, że rozprawy zdalne mają więcej zalet niż wad. Niedogodności związane z tą formą dotykają nie tylko świadków, ale i Sąd, protokolantów, urzędników sądowych (którzy mają więcej pracy z potwierdzaniem rozpraw i kwestiami technicznymi), informatyków i wreszcie pełnomocników. Ale ich podstawową zaletą jest, że w ogóle się odbywają, a procesy idą do przodu!

Rozprawa zdalna - poradnik świadka

Rozprawa zdalna – poradnik świadka

Do zobaczenia na rozprawie zdalnej!

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (12) 428 00 70e-mail: j.budzowska@bf.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lidia 15 listopada, 2020 o 18:33

Pani Mecenas, dziekuje pieknie.
Ja mam duze doswiadczenie z videconferencjami, ale jesli chodzi o zdalna rozprawe w sadzie to zadnego. I mam pytanie….jak to jest z tym wstawaniem…niekoniecznie jako swiadek..abstrachujac od tych spodni od pizamy, to gdy siedzimy przed laptopem i gdy wstaniemy, to bedzie widac tylko srodkowa czesc naszego ciala, albo nogi w (zaleznosci od tego ile centymetrow wysokosci mamy..). Czy Sad bedzie wymagal, aby odsunac komputer (albo siebie), tak aby mogl nas zobaczyc w calosci…..?
Nurtuje mnie to ogromnie…. I jesli sie czesto wstaje…. to jest troche komiczne podczas zdalnej rozprawy…..Nie wspominajac o tym, ze mi sie to wstawanie w polskim sadzie zupelnie nie podoba, jak w szkole albo w przedszkolu…Chyba oczywiscie, ze sie zadba o obecnosc na wielkiej konferencyjnej sali, ale takich przeciez nie mamy w domu..
Przepraszam za dziwne pytanie..
Serdecznosci
LU

Odpowiedz

GK 16 listopada, 2020 o 19:14

Pani Mecenas, Sąd lekarski zajmuje się zdarzeniami medycznymi nie później niż po 3 latach. A jak to jest w czasie pandemii ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: