Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Adwokat od błędów medycznych, czyli skarbnica wiedzy

Jolanta Budzowska28 grudnia 2020Komentarze (1)

Od przeciwników procesowych można się sporo dowiedzieć:) Dzisiejszy post będzie o tym, że wiedzę przydatną pacjentom warto czerpać ze wszelkich dostępnych źródeł. Oczywiście, przede wszystkim z blogów o tematyce medycznej. I to nawet wtedy, gdy autorem jest co prawda adwokat od błędów medycznych, ale taki, który na co dzień występuje w obronie lekarzy.

Uwaga na reklamę: „adwokat od błędów medycznych”

Gdy w trakcie leczenia zwyczajnie szukasz informacji o (swoich) prawach pacjenta czytaj wszystko, jak leci.  Z prawnikami jest jak z lekarzami: warto z różnych źródeł dowiedzieć się, co pisze się na temat danego problemu. Z jednym jednak zastrzeżeniem.

Jeśli jesteś pacjentem, który wpisał w wyszukiwarkę „radca prawny/adwokat od błędów medycznych”, bo szukasz pomocy prawnej, sytuacja z zaufaniem do treści dostarczanej przez internet wygląda nieco inaczej. Ilość ofert, a nawet reklam, może Cię przytłoczyć. Warto więc krytycznie podejść do zamieszczanych na rozlicznych stronach treści i sprawdzić, czy ktoś, kto się przedstawia jako „adwokat od błędów medycznych”, na co dzień jest związany bliżej ze środowiskiem Twoich potencjalnych przeciwników procesowych, czy też służy swoją wiedzą i doświadczeniem pacjentom.

Wybierając swojego pełnomocnika, kierując się… intuicją. Ta na ogół nie zawodzi, szczególnie kobiet;) Mówiąc poważnie: pamiętaj, że prawnikowi i jego kancelarii powierzasz swoją sprawę, której prowadzenie będzie wymagać przede wszystkim wzajemnego zaufania.

Do rzeczy, czyli co czytać, by być świadomym pacjentem

Z czystym sumienia mogę polecić lekturę kilku blogów, które – jakkolwiek przeznaczone dla lekarzy i podmiotów medycznych – mogą się przydać także pacjentowi, który poszukuje odpowiedzi na konkretne pytania, czy zwyczajnie chce poszerzyć swoją wiedzę. Za ich prowadzeniem stoją radcy prawni i adwokaci od błędów medycznych – tyle, że na co dzień doradzający moim przeciwnikom z sal sądowych.

Mec. Bartłomiej Achler: Prawo dla zdrowia

Blog mec. Bartłomieja Achlera Prawo dla Zdrowia  to blog dla przedsiębiorców prowadzących działalność leczniczą. Moją uwagę przykuł ostatni wpis mec. Achlera o dokumentacji medycznej. Można się z niego dowiedzieć m.in. o tym, że okresy przechowywania dokumentacji medycznej są zróżnicowane. Wynoszą:

  • 30 lat w przypadku:
   • zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia,
   • dokumentacji medycznej zawierającej dane niezbędne do monitorowania losów krwi i jej składników;
  • 10 lat w przypadku zdjęć rentgenowskich przechowywanych poza dokumentacją;
  • 5 lat w przypadki skierowań na badania lub zleceń;
  • 2 lata w przypadku skierowań lub zleceń, gdy pacjent się nie stawił;
  • 22 lata – w przypadku dzieci do 2 roku życia;
  • 20 lat – we wszystkich pozostałych przypadkach.

Przy okazji polecam Ci mój post o dokumentacji medycznej (którego możesz także posłuchać!): „Nowe rozporządzenie: dokumentacja medyczna”.

Mec. Łukasza Chmielniak – Białe Kołnierzyki

Mec. Łukasz Chmielniak, prowadzący blog Białe Kołnierzyki, nie jest  adwokatem wyłącznie od błędów medycznych. Zajmuje się generalnie sprawami karnymi gospodarczymi i karnymi skarbowymi, ale często bywa też obrońcą lekarzy. Stąd na jego blogu można znaleźć też sporo wpisów na temat odpowiedzialności karnej za błąd lekarski. Jego ostatni post „Czy adwokat powinien Ci towarzyszyć podczas przesłuchania w charakterze świadka” jest z kolei uniwersalny. Dobrze ilustruje, dlaczego w postępowaniu karnym warto mieć pełnomocnika.

Mec. Aneta Sieradzka – Prawo w transplantacji

Mec. Aneta Sieradzka to zdecydowanie nie „adwokat od błędów medycznych”. Choć jej pasją jest transplantologia i doradzanie podmiotom leczniczym, to prowadzony przez nią blog „Prawo w transplantacji” jest kopalnią wiedzy wszelkiej – przydatnej także pacjentom.

Z jednego z ostatnich wpisów „Informowanie o stanie zdrowia na odległość” można dowiedzieć się na przykład, że kiedy próbujemy uzyskać informacje o stanie zdrowia bliskiej osoby dzwoniąc do przychodni czy szpitala i w odpowiedzi słyszymy „NIE” bo… RODO, to nie wolno odpuszczać. Nie jesteśmy bez wyjścia. Powinniśmy walczyć o swoje prawa, bo można udzielać takich informacji przez telefon!  Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, wystarczy, że

– przedstawiciel personelu medycznego zada osobie dzwoniącej kilka „sprawdzających” pytań, weryfikując jej tożsamość oraz uprawdopodobniając, że osoba ta jest osobą bliską dla pacjenta lub osobą upoważnioną.

I to by było na tyle, choć oczywiście wartościowych blogów jest znacznie więcej! O innych napiszę przy kolejnej okazji.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Bartek 26 stycznia, 2021 o 08:14

  Pani Mecenas,
  dziękuję za polecenie 🙂 Choć reprezentujemy zazwyczaj różne kategorie klientów, to w szerszej perspektywie chodzi o to samo – o poprawę jakości opieki nad pacjentami, zwiększenie świadomości po stronie placówek medycznych, a tym, samym również bezpieczeństwa pacjentów.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: