Poniżej post autorstwa mojej nastoletniej córki. Natalia „padła ofiarą” wspólnego #zostańwdomu i moich eksperymentów na żywym organizmie:) Poprosiłam ją o założenie konta IKP, bo uznałam, że i jej może się przydać. Poza tym od dawna uważam to za bardzo wygodne dla pacjenta narzędzie informacyjne. Tym bardziej teraz, gdy nowe rozporządzenie o sposobie prowadzenia dokumentacji medycznej „promuje” tę platformę. Jest to podstawowa droga składania oświadczeń o upoważnieniu do dokumentacji medycznej i do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia pacjenta. Natalia opisała jak założyć IKP. Od siebie dodam jeszcze, że oczywiście dane, do jakich możemy sięgnąć za pośrednictwem IKP, są też przydatne dla uzyskania odszkodowania za ewentualny błąd medyczny.
***
Co robić podczas #zostańwdomu?
Jak wszyscy, od kilku tygodni nie wychodzę z domu. Poza pracami, jakie zdalnie wykonuję na studia i nadrabianiem zaległości czytelniczych, zachęcona przez mamę postanowiłam zainteresować się tym, jak stworzyć własny Profil Zaufany oraz Internetowe Konto Pacjenta. Chodziło o ułatwienie życia i sobie, i moim bliskim. Czyli: szybki i łatwy dostęp do danych medycznych bez wychodzenia z domu. Polegałam na poradniku „Jak założyć IKP?”.
I krok: profil zaufany
Nie miałam profilu zaufanego, wymaganego do uzyskania IKP. Stworzenie zaufanego konta przez internet okazało się dla mnie dość proste, oczywiście już po przetrawieniu informacji zawartych na stronie Gov.pl:) Na szczęście, dzięki temu, że posiadam konto w jednym z banków, które mają zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego, wiele nie musiałam robić. Wystarczyło, że zalogowałam się na swoje konto i w zakładce e-urząd kliknęłam opcję „utwórz nowy profil zaufany”. (Gdyby tak nie było, musiałabym użyć albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego, albo dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Do tego drugiego potrzebny jest także jego specjalny czytnik!) Wymagane jest wymyślenie loginu, który, z tego co wiem, niekoniecznie się później przydaje. Do Internetowego Konta Pacjenta można logować się także za pomocą adresu mailowego. Samego Profilu Zaufanego nie założymy jednak bez nowego loginu.
Pacjent.gov.pl
Gdy już założymy PZ, aby zalogować się na stronę pacjent.gov.pl wystarczy użyć adresu mailowego/nowego loginu i hasła. Można też ponownie wybrać z listy logowanie przez bank. To pozwoli nam zalogować się za pomocą naszego numeru klienta.
Na samej stronie możemy zobaczyć listy wszystkich swoich recept, skierowań i wizyt, a także, co dla mnie było priorytetem, pod zakładką „uprawnienia” udzielić pełnomocnictwa do wglądu do dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia. Zgody można bez problemu udzielić, nawet jeśli dana osoba nie posiada IKP. Wystarczy imię, nazwisko i numer PESEL. Aby udzielić uprawnień do recept i skierowań wymagane jest, by osoba, której udzielana jest zgoda, posiadała IKP.
Quiz w bonusie
Gdy już najważniejsze sprawy były załatwione, z ciekawości weszłam w zakładkę „profilaktyka”. Tam z niemałą radością odkryłam krótką ankietę na temat stanu zdrowia, którą mogłam wypełnić. Kto z nas nie lubi quizów? Odpowiadamy w niej na pytania dotyczące trybu życia, chorób w rodzinie i bieżących pomiarów stanu zdrowia. Po lewej stronie pokazują się „porady” związane z tym, co możemy ulepszyć. Spojler – większość z nich to rada, by dokonywać częstszych pomiarów stanu zdrowia bądź konsultować się z lekarzem w danej kwestii. Można też dostać pochwałę – na przykład gratulacje za ograniczoną ilość spożywanego alkoholu 🙂
Natalia
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Konto założone na zlecenie Mamy. Wpis na blogu Mamy. Brak gratulacji za ograniczoną ilość spożywanego alkoholu był by baaaaardzo ryzykowny. 🙂
Dziękuję za inspirację. Za kilkanaście lat dam takie samo zadanie synowi. 🙂
Może również sam skorzystam. Biorąc pod uwagę ilość wypitego alkoholu dostanę medal.
Ankieta przy zakładaniu IKP była dobrowolna, przez ramię nie zaglądałam:) Pozdrawiam serdecznie!
Kolejny bubel, nfz swoje, a placówki swoje, większość nie akceptuje deklaracji wyboru lekarza złożonych przez internet. Trzeba się nabiegac i naczekac, na to żeby zdobyć zgode lakarza, którego chcesz wybrać, zdobyć świstek, a później kolejna kolejka do wypełnienia deklaracji. NFZ państwo w państwie.