Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Kto trzęsie polskim wymiarem sprawiedliwości?

Jolanta Budzowska28 lipca 20172 komentarze

Takie pismo, a właściwie ultimatum, otrzymał właśnie sąd od biegłego, w jednej z prowadzonych przeze mnie spraw:

„W odpowiedzi na Wasze pismo z dnia xx.yy.2017 r. informuję, że mogę się podjąć wykonania przedmiotowej opinii. Ponieważ jestem zaledwie jednym z 3 biegłych radiologów w Polsce, w chwili obecnej mogę wykonać taką opinię na nie wcześniej jak na zz.aa.2017 r.

Jednocześnie informuję, że warunkiem nie podlegającym negocjacji podjęcia się przeze mnie wykonania takiej opinii jest zapewnienie mnie przez SO w B. o niewzywaniu mnie na salę rozpraw celem ewentualnego udzielenia informacji dodatkowych przed sądem. Mogę udzielić opinii uzupełniającej jedynie w formie pisemnej. Wobec – na dzień dzisiejszy 10322 sędziów w Polsce przy zaledwie 3 biegłych radiologach nie jest w żaden sposób możliwe, bym gdziekolwiek jeździł. Tylko pod tym warunkiem proszę o przesłanie akt sprawy.”

Tylko z obowiązku zacytuję treść art. 286 Kodeksu Postępowania Cywilnego: „Sąd może zażądać ustnego wyjaśnienia opinii złożonej na piśmie, może też w razie potrzeby zażądać dodatkowej opinii od tych samych lub innych biegłych.”

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, to postawię kropkę nad „i”: polskim wymiarem sprawiedliwości rządzą biegli (lekarze). A już z całą pewnością, jeśli chodzi o sprawy o błąd medyczny.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jarosław 28 lipca, 2017 o 11:32

  Sąd prosi, sąd czeka. Inaczej wychodzi totalitaryzm

  Odpowiedz

  józef muniak 1 sierpnia, 2017 o 22:49

  Ja nie jestem prawnikiem ale z punktu widzenia strony taka sytuacja jest niedopuszczalna. Przy wskazaniu błędu lekarza w interpretacji badania lub postępowaniu , obecność biegłego na rozprawie może okazać się niezbędna. Oświadczając , że „nie jest w żaden sposób możliwe, bym gdziekolwiek jeździł” biegły ujawnia jego podejście do swoich ekspertyz. On nigdy nie stwierdzi błędu lekarza bo wtedy wystarczająca będzie pisemna opinia uzupełniająca. I , wydaje mi się, że wobec takiego zastrzeżenia biegłego sędzia powinien wnosić o usuniecie go z listy biegłych bo on nie gwarantuje bezstronności i rzetelności.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: