Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Odsetki ustawowe za opóźnienie, czyli ile kosztuje (szpital) proces za błąd medyczny?

Jolanta Budzowska21 maja 2022Komentarze (0)

Odsetki ustawowe za opóźnienie i w ogóle odsetki to ostatnio gorący temat. Inflacja powoduje, że także kwoty zadośćuczynienia zasądzane za błędy medyczne, pozostające od lat na tym samym poziomie, w praktyce stają się coraz mniej „odpowiednie”. Tego, żeby były odpowiednie, wymagają przepisy. Sąd, przyznając poszkodowanemu pacjentowi zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę powinien zadbać, aby pozostawało ono w relacji do stopnia doznanego uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia.

***

Nie chcesz czytać? Możesz posłuchać!

***

To, dlaczego sądy nie dostrzegają rosnących cen, to temat na osobny post. Zresztą nie znam odpowiedzi na to pytanie. Na pewno przyczyną nie jest zrozumienie dla niedofinansowania publicznych placówek leczniczych.  Po pierwsze, wyroki zapadają nie tylko w sprawach leczenia „na NFZ”. A po drugie – ważniejsze – za podmioty lecznicze odpowiadają finansowo ich ubezpieczyciele. A ci sowicie zarabiają na polisach, mają więc z czego płacić.

Odsetki ustawowe od odszkodowania za błąd medyczny

Zasądzając zadośćuczynienie za błąd medyczny, sądy rozstrzygają także o odsetkach. I tu mam dość dobre – oczywiście dla poszkodowanych pacjentów – wiadomości. Odsetki te radykalnie wzrosły (choć nadal nie nadążają w pełni za inflacją).

Co to oznacza w praktyce? Jeśli sąd – jak to jest najczęściej – po latach procesu o błąd lekarski zasadzi zadośćuczynienie, rentę i odszkodowanie z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w zapłacie od daty wezwania do zapłaty, to poszkodowany uzyska dodatkową rekompensatę za czas trwania procesu. Czyli odsetki od wszystkich zasądzonych kwot. I to niemałe! Aktualnie wynoszą one 10,75 % w skali roku.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie – stawki procentowe

Oto stawki za ostatnie dziesięć lat. Tak, tyle czasem trwa proces o błąd medyczny, włączywszy postępowanie apelacyjne. Ostatnio zapadło kilka takich wyroków w sprawach prowadzonych przez kancelarię BFP.

Poniżej przedstawiam stawki (zestawienie) odsetek ustawowych za opóźnienie obowiązujące w poszczególnych okresach od roku 2012 (wyrażone w procentach w stosunku rocznym).

od dnia 11-05-2012 – 13,00% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 23-12-2014 – 8,00% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 01-01-2016 – 7,00% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 18-03-2020 – 6,50% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 09-04-2020 – 6,00% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 29-05-2020 – 5,60% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 07-10-2021 – 6,00% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 04-11-2021 – 6,75% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 09-12-2021 – 7,25% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 05-01-2022 – 7,75% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 09-02-2022 – 8,25% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 09-03-2022 – 9,00% – Sprawdź podstawę prawną

od dnia 06-05-2022 – 10,75% – Sprawdź podstawę prawną

Odsetki ustawowe za opóźnienie – kto zyskuje, kto traci?

Czy poszkodowanym pacjentom „opłaca” się prowadzić proces? Oczywiście, jeśli nie ma szans na ugodę, to jest to jedyne wyjście. Rekompensatą za wieloletni stres i konieczność myślenia o tym, że toczy się postępowanie, a końca nie widać, są jednak odsetki.

Warto dodać, że od 1 stycznia 2022 r. korzystnie zmieniły się przepisy podatkowe w zakresie odsetek. Nie ma już obowiązku zapłaty  podatku od odsetek wypłaconych w 2021 r. przez zakłady ubezpieczeń. Dotąd opodatkowaniu nie podlegały  zadośćuczynienia, odszkodowania i renty wypłacane przez ubezpieczycieli, jednak podatek trzeba było zapłacić od odsetek. Nowe przepisy zmieniają zasady na korzyść poszkodowanych i zwalniają z opodatkowania odsetki wypłacone przez ubezpieczycieli już od 2021 r.

Odsetki ustawowe od odszkodowania

Odsetki ustawowe od odszkodowania

Ugoda czy wieloletni proces o błąd medyczny?

A może lepiej rozważyć ugodę? Oczywiście! Zastanowić się na ugodą zawsze warto, jeśli tylko jest taka propozycja ze strony szpitala lub ubezpieczyciela. Można zawrzeć ugodę pozasądową, ugodę sądową (w sądzie) lub ugodę w mediacji sądowej. Na co dzień negocjuję warunki takich ugód dla moich klientów. Nie zawsze jednak ugoda to korzystne rozwiązanie.

Jedno jest pewne: wieloletni przegrany proces może szpital drogo kosztować, także z powodu wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie. Na ten temat m.in. wypowiedziałam się dla portalu Polityka Zdrowotna: „Walka ze szpitalem powoduje u pacjentów traumę”.

 

***

Podcastu Błąd Lekarza możesz słuchać również na YouTube:

***

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: