Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Powikłania okołoporodowe – zadośćuczynienie dla rodziny

Jolanta Budzowska31 października 2016Komentarze (0)

Ginekolodzy powinni wykupić dodatkowe polisy.

Teraz już nie budzi wątpliwości, że gdy dochodzi do błędu podczas prowadzenia ciąży lub porodu i dziecko jest poważnie chore, to zadośćuczynienie należy się nie tylko dziecku. Prawo do rekompensaty mają też inni członkowie  rodziny, bo ich życie całkowicie się zmienia.

W stycznie tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził w jednej z prowadzonych przez moją kancelarię spraw nie tylko 1,2 miliona złotych zadośćuczynienia na rzecz chorującej na MPD dziewczynki, ale i 300 tys. zł. dla jej matki i 200 tys. zł. dla ojca.

Sąd Najwyższy (w innej sprawie) potwierdził właśnie, że sytuacja, kiedy poważne i trwałe inwalidztwo dziecka uniemożliwia mu nawiązanie typowej dla więzi rodzinnej relacji z rodzicami, narusza także dobra osobiste rodziców. W konsekwencji, mają oni prawo żądać zadośćuczynienia również dla siebie, nie tylko dla poszkodowanego przez błąd lekarza lub położnej dziecka.

Jeśli podliczymy zatem kwoty, jakie mogą być zasądzone z tytułu błędu okołoporodowego (oprócz zadośćuczynienia, mamy przecież rentę, dzisiaj nierzadko zasądzaną w kwotach powyżej 10 tys. zł. miesięcznie), to lepiej, żeby szpitale i ginekolodzy sprawdzili, jaka jest górna granica odpowiedzialności ich ubezpieczyciela.  Jak wynika z mojej praktyki – zwykle zbyt niska. Dobre ubezpieczenie szpitala to też korzyść dla pacjenta: nie musi się martwić o płynność finansową czy wypłacalność podmiotu leczniczego.

Więcej o wspomnianym wyroku SN z dnia 9 sierpnia 2016 roku, sygn. akt II CSK 719/15) napisałam tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: