Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

„Bezpłatna analiza dokumentacji medycznej”

Jolanta Budzowska10 czerwca 2020Komentarze (0)

Bezpłatna analiza dokumentacji medycznej i ocena szans na odszkodowanie za błąd medyczny to hasło, którym kuszą prawnicy i różnego typu (i różnej wiarygodności) firmy odszkodowawcze. Zachęcają, abyś to ich wybrał do prowadzenia twojej sprawy. O tym, jak wygląda przyjmowanie przez naszą kancelarie spraw do prowadzenia, napisałam tutaj: „Jak dostać odszkodowanie za błąd medyczny?” Jest tam też taki akapit, który zaczyna się od zdania: „Niestety, najczęściej nie rekomendujemy drogi sądowej.” Warto przeczytać, dlaczego tak jest.

Tu tylko dopowiem, że negatywna ocena szans procesowych to nie tylko w jakimś stopniu rozczarowanie dla osoby, która do mnie pisze z prośbą o pomoc, ale też trudna decyzja dla kancelarii. Wiadomo, że my, prawnicy procesowi jesteśmy od tego, aby reprezentować klienta w postępowaniu przedsądowym i na sali sądowej. Czy jednak chodzi tylko o to, żeby „się procesować”, za wszelką – czasem dosłownie – cenę? Nie.

Najważniejsza jest dla mnie uczciwość wobec moich klientów. Jeśli nie mam silnego przekonania, nie tylko że mój klient ma rację, ale także, że jestem w stanie wygrać powierzoną mi sprawę, to jej nie przyjmuję do prowadzenia. Oczywiście, nie zamyka to nikomu drogi do poszukiwania innego pełnomocnika.

Na szczęście, często nawet w sytuacji, kiedy jestem zmuszona odmówić, dostaję miłe listy.  Jak ten poniżej.

„Dzień dobry,

na wstępie przepraszam, że tak długo nie odpisywałem. Było to spowodowane koniecznością przeanalizowania i podjęcia decyzji co mam dalej robić z moją sprawą. Serdecznie dziękuję za Państwa opinię.

Traktuję ją jako fachową, ponieważ zajmujecie się Państwo tym zawodowo i na pewno posiadacie duże doświadczenie w tej dziedzinie. Po przemyśleniu w oparciu o Państwa opinię, podjąłem decyzję, że nie będę składał pozwu sądowego w mojej sprawie o błąd medyczny. Szanse na wygraną są niewielkie a koszty, które musiałbym ponieść duże. Do tego dochodzi czas, zaangażowanie w sprawę i duże dawki stresu. W mojej sytuacji zdrowotnej byłoby to dla mnie bardzo szkodliwe. Doszedłem do wniosku, że lepiej nie mieć nic niż narobić sobie zobowiązań w imię niepewnej wygranej. 

Jeszcze raz dziękuję za bezpłatną analizę sprawy i wydanie fachowej opinii popartej logicznymi argumentami. Tym bardziej to doceniam, ponieważ inny adwokat usilnie mnie namawia na skierowanie sprawy do sądu. Jednak jest on mało przekonywujący. 

Adwokat ten chce ogromną kwotę za zajęcie się sprawą (oprócz kosztów zastępstwa procesowego). Stąd nie dziwi mnie to, że tak bardzo mnie namawia do założenia sprawy sądowej. Oczywiście roszczenia, o które kazała mi wstępnie wystąpić firma XY są wg mnie nierealne. Na pewno uległyby znacznemu zmniejszeniu. Ale i tak uważam, tak jak Państwo, że szanse na wygraną są małe. 

Bardzo miło mi było z Państwem korespondować tym bardziej, że rzadko się spotyka takie profesjonalne i uczciwe podejście.”

Wspaniałego dnia! I pamiętaj, że wartość oferty pt. „Bezpłatna analiza dokumentacji medycznej” zależy od tego, kto dla Ciebie taką analizę wykonuje.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: