Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Błąd lekarski: sprawa dla prokuratury czy izby lekarskiej?

Jolanta Budzowska01 września 2022Komentarze (0)

Błąd lekarski: czy postępowanie w sprawie odpowiedzialności zawodowej lekarza może toczyć się niezależnie i równolegle do postępowania karnego i postępowania cywilnego? Tak. Dokładnie tak, jak w sprawie, w której kilka dni temu zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy w sprawie oskarżonego ginekologa – położnika. 

 •  Ginekolog-położnik skazany przez sąd karny na 1 rok pozbawienia wolności i 5 lat zakazu wykonywania zawodu
 • Wcześniej okręgowy sąd lekarski pozbawił go prawa wykonywania zawodu na zawsze. Jednak Naczelny Sąd Lekarski złagodził to orzeczenie i orzekł zawieszenie prawa wykonywania zawodu na 5 lat
 • Postępowanie karne w sprawie o błąd lekarski i postępowanie prowadzone przez organy samorządu zawodowego lekarzy to dwie różne, niezależne procedury
 •  Można wystąpić o odszkodowanie za błąd lekarski niezależnie od toczącego się śledztwa i postępowania w izbie lekarskiej.

 

Wyrok karny za błąd lekarski – brak decyzji o cięciu cesarskim

W kwietniu tego roku Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał lekarza położnika – ginekologa winnym tego, że nie przeprowadził badań diagnostycznych i cięcia cesarskiego w trybie nagłym mimo ewidentnych wskazań, że dobrostan płodu jest zagrożony. Lekarz został skazany na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. 

Zakaz wykonywania zawodu dla lekarza

Co ważne, orzeczono także wobec niego środek karny rzadko stosowany w wyrokach dotyczących błędu lekarskiego – zakaz wykonywania zawodu na okres 5 lat. 

Błąd lekarski – jak długo trwa proces?

Skazany lekarz wniósł apelację. Sąd Okręgowy w Legnicy 30 sierpnia 2022 r., nieco ponad 6 lat od śmierci dziecka przy porodzie, wydał wyrok, w którym podtrzymał to rozstrzygniecie Sądu Rejonowego. 

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy

Poszkodowani rodzice zawiadomili też izbę lekarską o tym, że ich zdaniem lekarz ponosi odpowiedzialność za śmierć ich dziecka.

Rzecznik wszczął postępowanie. Po zgromadzeniu dowodów, w tym opinii biegłego, skierował do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie. Sąd lekarski nie miał wątpliwości, że położnik rażąco naruszył zasady wykonywania zawodu oraz zasady etyki lekarskiej. Pozbawił go prawa wykonywania zawodu. Jest to kara najsurowsza, jaką może wymierzyć organ samorządu zawodowego.  Nic dziwnego zatem, że lekarz się odwołał.

Naczelny Sąd Lekarski potwierdził potrzebę odsunięcie lekarza od wykonywania zawodu. Uznał jednak, że wystarczy kara 5 lat zawieszenia go w prawie wykonywania zawodu. 

Jak się ma postępowanie w izbie lekarskiej do postępowania karnego?

W zasadzie te postępowania są niezależne od siebie. Różne są jednak cele działań podejmowanych przeze instytucje.

Cel postępowania karnego

Zasadniczym celem postępowania karnego jest wykrycie przestępstwa, ustalenie sprawcy przestępstwa i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. 

Cel postępowania w izbie lekarskiej

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, a potem sąd lekarski badają, czy lekarz naruszył Kodeks Etyki Lekarskiej i inne zasady, jakimi powinien kierować się lekarz w swoim postępowaniu.

Jakie kary faktycznie zapadają w sądzie lekarskim?

Dla przykładu: w 2021 roku Naczelny Sąd Lekarski ukarał:

 • upomnieniem 29 lekarzy, 
 • naganą 21 lekarzy 
 • karą pieniężną 15 lekarzy, 
 • zawieszeniem prawa wykonywania zawodu – 12 lekarzy.

Żadnego lekarza nie pozbawiono prawa wykonywania zawodu.

To, czy lekarz ma prawo nas leczyć, można łatwo sprawdzić.  Dostępny dla każdego rejestr prowadzi Naczelna izba Lekarska: Centralny Rejestr Lekarzy.

Wpis dotyczący skazanego lekarza, o którym napisałam wcześniej, wygląda (po zanonimizowaniu) tak:

Pozbawienie prawa wykonywania zawodu lekarza

Zawieszenie uprawnień lekarza za błąd lekarski

Więcej o tej sprawie wspominam też we artykule: „No-fault w sprawach o błędy okołoporodowe?”

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: