Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Pielęgniarka jako świadek w sądzie

Jolanta Budzowska09 kwietnia 20176 komentarzy

Przeczytałam właśnie wzruszający list, jaki do jednej z redakcji napisała pielęgniarka. Kończy się słowami:

„My, pielęgniarki nie jesteśmy robotami, mamy w sobie uczucia, mamy empatię

i współczucie dla drugiego człowieka.

My, pielęgniarki nie jesteśmy z kamienia, też jesteśmy ludźmi.”

Tak. Moi klienci też tego wielokrotnie doświadczyli. Czasem nawet fakt, że pielęgniarka czy lekarz poświęcili choremu nieco więcej uwagi, odpowiedzieli na pytania, wykazali się cierpliwością i empatią powoduje, że poszkodowani pacjenci nie decydują się na pozew przeciwko szpitalowi. Dlaczego? Bo nie chcą zaszkodzić „Panu Doktorowi”, „Pani Pielęgniarce”, którym – mimo niepowodzenia w leczeniu – są jednak wdzięczni za całokształt, za podejmowane starania. Nawet gdy błąd medyczny wydaje się być oczywisty.

Jest i druga strona medalu.

Kiedy sprawa trafia do sądu, te dobre uczucia, o jakich w liście napisała autorka, a wraz z nimi zwykła uczciwość, czasem znikają. Oczywiście, są wyjątki.

Wiele razy patrzyłam z podziwem na pielęgniarki i lekarzy, którzy nie tylko w cztery oczy w rozmowie z pacjentem, ale i w sądzie, nie zawahali się powiedzieć, jak było naprawdę. Wiele razy widziałam świadomie dokonany w dokumentacji medycznej wpis, który jednoznacznie potwierdzał, że doszło do nieprawidłowości. Zdarzyło mi się znaleźć w sytuacji, że tylko dzięki przytomności uwagi położnej zachował się kluczowy dowód w sprawie…

Niestety bywa jednak, że świadkowie – lekarze, pielęgniarki – kłamią jak z nut. Z obawy przed utratą pracy? Ze strachu, że będzie trzeba potem wytrzymać pretensje koleżanki z oddziału, że się jej nie kryło? Na wszelki wypadek, bo przecież „ja też kiedyś mogę popełnić błąd”?

Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Co powoduje, że nie tak rzadko członkowie personelu medycznego, kiedy zeznają jako świadkowie w sprawie o odszkodowanie za błąd medyczny, tracą godność i zniżają się do pospolitych kłamstw. Mogliby przecież chociaż „nie pamiętać” …

Wiem za to, że krzywda pacjenta, który słyszy na sali sądowej oczywiste kłamstwa, jest podwójna.

Dobrze byłoby, żeby świadkowie – pielęgniarki i lekarze – o tym pamiętali.

Empatia nie kończy się z chwilą wypisania pacjenta za szpitala.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Grażyna 10 kwietnia, 2017 o 10:43

  Błąd – ja osobiście liczyłam na „przepraszam”. To jedno słowo dałoby mi poczucie spokoju wewnętrznego. Sama sprowokowalam spotkanie, by prosto w oczy, cztery oczy – bez świadków usłyszeć to jedno słowo. Moje „mógł być zdrowy” – było milczeniem, bez jakiejkolwiek odpowiedzi.
  Nie byłoby sprawy ciągnącej się latami. No cóż, czasu się nie cofnie, zdrowia nikt nie wróci, a PRZEPRASZAM nic nie kosztuje normalnego człowieka…tak myślałam, jednak życie pokazało co innego.

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 23 kwietnia, 2017 o 13:46

  Szanowna Pani Grażyno, z moich doświadczeń i kontaktów z klientami – poszkodowanymi pacjentami – wynika dokładnie to, o czym Pani napisała. Więcej ludzkich odruchów po stronie lekarzy = mniej spraw w sądzie. Może choć ta wiedza ma szansę zmienić podejście niektórych medyków do ich pacjentów? Chociaż z drugiej strony: strach przed procesem to słaby „wyzwalacz” dla empatii…
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Anna 15 kwietnia, 2017 o 19:28

  bo w Kodeksie Etycznym zapisano, że lekarz o lekarzu nie ma prawa źle mówić. Nawet jeśli ma się twarde dowody na (delikatnie pisząc) „niewłaściwe” postępowanie lekarza. Zostałam za to (nieprawnie) skazana przez OIL.
  rodzinna lekarzyna, stała bywalczyni Kongresów Prawa Medycznego w Krakowie

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 23 kwietnia, 2017 o 13:43

  Szanowna Pani Doktor, głęboko wierzę, że Kodeks Etyki Lekarskiej jest nie po to, by zamykać świadkom usta. Wg mnie etycznie jest zeznać w sądzie, jaki był przebieg wydarzeń, co świadek – nawet, jeśli jest lekarzem – widział, co stwierdził. Rolą świadka nie jest „wyrokowanie” o błędzie.
  Miejmy nadzieję, że wbrew podejściu OIL są nadal uczciwi i gotowi zaświadczyć prawdę lekarze i pielęgniarki.
  Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia najpóźniej na kolejnym Kongresie Prawa Medycznego! Proszę się odezwać:-)

  Odpowiedz

  Anna - lekarzyna 10 maja, 2017 o 19:55

  na kongresie to ja głównie słucham 😉

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 16 czerwca, 2017 o 13:06

  🙂 Zapraszam do dyskusji i rozmów w kuluarach – kolejny Kongres Prawa Medycznego już w grudniu!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: