Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Zadośćuczynienie dla członków rodziny poszkodowanego

Jolanta Budzowska13 lutego 20172 komentarze

Sąd Najwyższy potwierdził prawo do zadośćuczynienia dla bliskich osób najciężej poszkodowanych!

Niemal dokładnie rok temu uzyskaliśmy przełomy wyrok dla naszych klientów: Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz chorującej na mózgowe porażenie dziecięce dziewczynki bardzo wysokie – jak na polskie warunki – zadośćuczynienie 1.200 tys. zł., ale co szczególnie ważne: zadośćuczynienie otrzymali też rodzice: 300 tys. zł. matka, 200 tys. ojciec dziecka. Więcej na temat tej sprawy można przeczytać tutaj.

Po tym wyroku, pozytywnie o prawie członków rodziny do zadośćuczynienia w przypadku, gdy osoba bliska jest poważnie chora, wypowiedział się też po raz pierwszy Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 sierpnia 2016 roku, sygn. akt II CSK 719/15.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni…

Przyleciała druga!

W wyroku z dnia 10 lutego 2017 roku, sygn. akt V CSK 291/16, Sąd Najwyższy potwierdził prawo do zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej wynikającej ze stanu zdrowia poszkodowanego. Sprawa dotyczyła następstw wypadku komunikacyjnego, w którym ojciec dwóch chłopców doznał poważnych obrażeń ciała. Porusza się na wózku i nie ma z nim żadnego kontaktu. Sąd Najwyższy wskazał, że doszło do naruszenie dobra osobistego w postaci więzi rodzinnej, a dzieciom należy się zadośćuczynienie za brak możliwości nawiązania normalnych relacji z ojcem.

Ta sama zasada obowiązuje oczywiście, gdy przyczyną poważnego i trwałego inwalidztwa poszkodowanego jest nie wypadek drogowy, a błąd medyczny.

Pamiętajmy jednak, że w sprawie o błąd lekarski na ogól bardzo trudno jest przesądzić o prawdopodobieństwie wygranej.  Do wytaczania powództwa w imieniu nie tylko bezpośrednio poszkodowanego pacjenta, ale i członków jego rodziny, należy więc podchodzić bardzo ostrożnie. A z drugiej strony: przedawnienie najczęściej przekreśla szanse uzyskania odszkodowania. Jeśli więc nie wiesz, co zrobić, zadzwoń albo napisz do kancelarii.

Więcej o odszkodowaniu dla członków rodziny napisałam tutaj i tutaj.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Mateusz 14 lutego, 2017 o 12:44

  „zadośćuczynienie 1.200 tys. zł., ale co szczególnie ważne: zadośćuczynienie otrzymali też rodzice: 300 tys. zł. matka, 200 tys. ojciec dziecka.” Wow, jak na polskie warunki to nawet astronomiczna kwota. U nas w Łodzi takich sum się nie zasądza, niestety.

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 14 lutego, 2017 o 16:15

  To rzeczywiście górne „limity” zadośćuczynienia za najpoważniejsze powikłania okołoporodowe, ale inne sądy w Polsce też już powoli, bo powoli, ale akceptują kwotę 1 mln zł dla poszkodowanego dziecka.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: