Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarskich…

Jolanta Budzowska12 lipca 20162 komentarze

Wczorajsza prasa doniosła, że lekarstwa na raka prostaty podrożały dziesięciokrotnie. „Wszystko przez obowiązujący od początku lipca nowy wykaz leków refundowanych. Jedną ze zmian jest właśnie obniżenie wkładu NFZ w refundowane leki. Różnicę muszą dopłacić pacjenci.”, pisze polskatimes.pl

Co, jeśli pacjenta nie stać na przepisane leki, nie wykupi ich i nie zażyje?

Będzie to wykorzystane w procesie przeciwko niemu. Niestety. 

Podobnie, jak na przykład:

 • gdy pacjent nie poda w wywiadzie ważnych informacji o chorobach, na jakie cierpi czy o przebytym leczeniu,
 • gdy pacjent nie stawi się na wizytę kontrolną w poradni w określonym terminie
 • gdy pacjent nie rozpocznie zaleconego leczenia u specjalisty lub nie stawi się na konsultację
 • gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, na przykład obciąża nadmiernie kończynę  okresie rekonwalescencji po złamaniu lub nie nosi ortezy, pali czy nadużywa alkoholu
 • gdy pacjent nie zachowuje higieny rany
 • itd.

Takie zachowanie pacjenta będzie potraktowane w procesie jako jego przyczynienie się do zwiększenia rozmiarów szkody na zdrowiu lub wręcz jej powstania, nawet gdy błąd medyczny w leczeniu zostanie udowodniony.  Odszkodowanie i zadośćuczynienie może zostać obniżone, w skrajnych przypadkach do zera.

Nie ma znaczenia, że nie odbyliśmy wizyty w poradni przyszpitalnej  „za 7 dni”, bo pierwszy wolny termin był za 2 miesiące. Obowiązkiem pacjenta jest wykonać zalecenie, na przykład znaleźć inną poradnię, gdzie terminy są krótsze, albo pójść prywatnie. Koszty takiej komercyjnej wizyty zostaną nam zwrócone (o ile wygramy proces o błąd w leczeniu), trzeba tylko pamiętać, żeby mieć dowody na brak możliwości wykonania zalecenia lekarskiego „na NFZ”. Szerzej na ten temat napisałam, omawiając Uchwałę składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2016 r. III CZP 63/15 tutaj.

Podobnie, gdy kontrole lekarskie odbywamy „na oddziale”, po znajomości – a potem nie ma po nich śladu w dokumentacji medycznej, bo lekarz przyjmował nas w biegu i poza jakimikolwiek procedurami – w procesie możemy nie być w stanie udowodnić, że wizyty się rzeczywiście odbyły.

Aha, i jeszcze jedno.  Zeznając podczas  procesu mówimy prawdę.  Więcej na ten temat napisałam w „Poradniku dla świadka”. A na wszelki wypadek dodam, że to, jakie recepty na leki refundowane pacjent wykupił, można sprawdzić w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta ZIP  – i sąd to może zrobić także na wniosek naszego przeciwnika procesowego…

 

 

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Małgorzata 6 listopada, 2016 o 07:19

  Mam pytanie jakie służby mogą sprawdzić czy chory który udaje że leczy się u psychiatry, faktycznie się leczy i wykupuje lekarstwa przepisane przez psychiatrę. chodzi o to że znęca się nad psychicznym i sam udaje że się leczy

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 7 listopada, 2016 o 07:40

  Jeśli dobrze zrozumiałam Pani pytanie, to osoba trzecia nie może sprawdzić na co ktoś inny jest chory, czy się leczy i zażywa lekaarstwa. Jeśli jednak jej zachowanie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego, to proszę zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: