Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Przecinek ma znaczenie, czyli co mówi karta informacyjna (wypis ze szpitala)

Jolanta Budzowska11 grudnia 2021Komentarze (0)

Karta informacyjna ostatnio stała się przedmiotem żywej dyskusji na twitterze. Komentujący, jak łatwo zgadnąć, podzielili się na dwa obozy: lekarzy i pacjentów. Lekarze twierdzili, że skoro pacjent dostaje wypis, to na tym kończą się ich obowiązki. Ma sobie przeczytać i się zastosować, bo oni nie mają czasu, żeby tłumaczyć to, co w niej zapisano. Jedna z pacjentek miała na to prostą odpowiedź: „Nie no spoko, po co pacjent ma wiedzieć, co właściwie wynika z badań, które mu robiono w szpitalu. Po co ktoś ma z nim rozmawiać w ogóle. Tylko czas zajmuje.”

Uprządkujmy zatem fakty. Karta informacyjna z leczenia szpitalnego jest podstawowym źródłem wiedzy dla pacjenta. Najczęściej przecież dopiero z karty wypisowej dowiadujemy się, jak przebiegało nasze leczenie i z jakimi zaleceniami pacjent opuszcza szpital. Wypis ze szpitala bywa też niestety źródłem nieporozumień, a nawet poważnych powikłań poszpitalnych.

Karta (dez)informacyjna

Miałam już w swojej praktyce do czynienia z sytuacjami, gdy na przykład:

 •  w wypisie było zalecenie zażywania określonego antybiotyku. Pacjent dostał jednak równocześnie dwie różne recepty, na odmienne antybiotyki. Jedna była niestety niezgodna z zaleceniami z karty informacyjnej, czego pacjent nie mógł wiedzieć. Leczenie poszpitalne okazało się nieprawidłowe, doszło rozwoju zakażenia;
 •  na recepcie na kilka leków, wydanej łącznie z kartą informacyjną, lekarza zapomniał wypisać leki przeciwzakrzepowe, mimo że w dokumentacji medycznej było zalecenie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Nie ujęto tego jednak w karcie wypisowej. Doszło do zakrzepicy.
 • dziecko z podejrzeniem niedotlenienia okołoporodowego nie dostało skierowania do neurologa dziecięcego ani zalecenia kontroli w poradni neurologicznej. Opóźniono rozpoznanie lekkiego MPD, a rehabilitację wdrożono później, niż zaleciłby to neurolog.

O czym warto wiedzieć i pamiętać?

 1. Kartę informacyjną należy po raz pierwszy uważnie przeczytać jak najszybciej, najlepiej przed opuszczeniem szpitala.
 2. Jeśli karty informacyjnej nie wręczył nam lekarz, albo jeśli nam nie wytłumaczył zaleceń czy konsekwencji wynikających z postawionej diagnozy, prośmy o rozmowę z lekarzem prowadzącym. Lekarz ma obowiązek wytłumaczenie nam niejasnych lub niezrozumiałych dla nas fragmentów wypisu.
 3. Jeśli w karcie informacyjnej są błędy lub stwierdzenia niezgodne z rzeczywistością (np. „pacjent w dniu wypisu w stanie dobrym” – gdy jest transportowany do domu transportem sanitarnym..) – prośmy o korektę. Jeśli to nie poskutkuje – złóżmy stosowny wniosek na piśmie. Karta informacyjna z leczenia szpitalnego wystawiana jest na podstawie informacji zawartych w historii choro­by, więc musi się z nią zgadzać. W razie wątpliwości, poprośmy od razu o pełną dokumentację medyczną i zweryfikujmy także jej treść.
 4. Po przyjeździe do domu przeczytajmy jeszcze raz uważnie kartę informacyjną. Warto na przykład zwrócić uwagę, że obecnie – zamiast osobnej papierowej recepty otrzymywanej do niedawna przez pacjenta – w karcie wypisowej zamieszcza się tylko numery recept, które umożliwiają wykupienie leków.

Karta informacyjna – co powinna zawierać?

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego powinna być w całości sporządzona w języku polskim.  W szczególności rozpoznanie choroby ma być ujęte w języku polskim – a nie po łacinie, co nadal się czasem zdarza!

Karta informacyjna powinna poza tym zawierać:

 1. wyniki badań diagnostycznych wraz z opisem oraz wyniki konsultacji;
 2. opis zastosowanego leczenia, a w przypadku wykonania zabiegu lub operacji – datę wykonania;
 3. wskazania dotyczące dalszego sposobu leczenia, rehabilitacji, żywienia, pielęgnowania lub trybu życia;
 4. orzeczony przy wypisie okres czasowej niezdolności do pracy, a w miarę potrzeby ocenę zdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia;
 5. adnotacje o produktach leczniczych wraz z dawkowaniem i wyrobach medycznych w ilościach odpowiadających iloś­ciom na receptach lub zleceniach na zaopatrzenie w wyroby medyczne wystawionych pacjentowi;
 6. terminy planowanych konsultacji, na które wystawiono skierowania;
 7. datę wypisu.
Karta informacyjna - błędy w wypisie ze szpitala

Karta informacyjna – błędy w wypisie ze szpitala

Karta ma być wydana „bez zbędnej zwłoki” – oznacza to niestety, że nie zawsze dostaniemy kartę w dniu wypisu, szczególnie, gdy są jakieś problemy organizacyjne po stronie szpitala.

Oczywiście, mam świadomość, że to co napisałam o karcie informacyjnej, a szczególnie okolicznościach w jakich jest i może być wręczana, to często niestety jedynie teoria. Rzeczywistość – od strony lekarzy – wygląda tak, jak mi to jeden z nich:

„Pani Jolonto. Onkologia, Wrocław. Okres ferii zimowych. Jeden lekarz, właśnie zszedł z bloku po 2 operacjach i…robi wypisy i przyjęcia. Sorry, ale czasem wydaje mi się, że opisujący sytuacje w polskich szpitalach udają, że nie wiedza jaka jest obsada kadrowa na oddziałach.”

W tej mizerii polskiej rzeczywistości szpitalnej spróbujmy więc i my, pacjenci, i lekarze, zrozumieć swoje potrzeby i ograniczenia. Podstawą jest jednak wydanie karty informacyjnej bez błędów, a ze strony pacjenta – uważne jej przeczytanie i zastosowanie się do zaleceń.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: