Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Fake news, czyli uchodźcy a dostęp do leczenia

Jolanta Budzowska10 marca 20222 komentarze

Błędy medyczne były, są i będą. Dziś jednak wszyscy myślami jesteśmy gdzie indziej. Mobilizacja, działanie, pomaganie na taką skalę, jaka jest dostępna dla każdego z nas, pozwala przy okazji przykryć strach o przyszłość.

Wojna u sąsiada, tuż za ścianą, jest faktem, który zdominował nasze życie. A z drugiej strony „pospolitość skrzeczy”. Nadal chorujemy, nadal chcemy znaleźć termin na konsultacje lekarskie, nadal mamy wątpliwości, czy czegoś z naszym leczeniem nie można było zrobić lepiej.

Dziś, w tym kontekście, warto poruszyć temat, który być może komuś chodzi po głowie, ale nie ma odwagi powiedzieć o tym głośno. Czy pomoc dla ukraińskich pacjentów nie będzie odbywać się kosztem polskich pacjentów?

Fake news o dostępie do leczenia

Niewątpliwie takie obawy mogą być podsycane przez publikowane coraz częściej fake newsy. Najwięcej ich jest w stylu: „teraz na SOR przyjmują tylko Ukraińców, Polacy zostają bez pomocy”. To nieprawda. Nie dajmy się skłócić. W sieci będzie pojawiać się coraz więcej nieprawdziwych informacji, które mają wywołać panikę i poróżnić Polaków w kwestii uchodźców z Ukrainy. Najłatwiej to zrobić żerując na tych, którzy są najbardziej wrażliwi i słabi, czyli na pacjentach, z obu stron granicy. Nie powtarzajmy niesprawdzonych informacji.

Fake news

SOR – medycyna wojenna w warunkach pokoju

Mam sporo spraw o błąd medyczny związanych z nieprawidłowym triażem na SOR. Równie często chodzi o złe rozpoznanie na SOR czy też o brak wymaganych badań diagnostycznych na SOR. Te sprawy – tak jak napisałam na początku, były, są i będą. W mniejszym lub większym stopniu. Jestem jednak przekonana, że żadna z nich nie ma związku z różnicowaniem pacjentów wg kryterium rasowy czy narodowości. Nie zetknęłam się z czymś takim nigdy w mojej wieloletniej praktyce.

Ilość pacjentów, choćby chorujących na covid-19, na pewno przejściowo wzrośnie. Ale też wkrótce wzrośnie ilość lekarzy i pielęgniarek, którzy postanowią nostryfikować swoje dyplomy i przynajmniej na jakiś czas zostać w Polsce, i tu wykonywać swój zawód.

Warty uwagi jest komentarz min. Niedzielskiego do procedowanej w Sejmie ustawy:

„Dzisiejsza decyzja Sejmu to dostęp obywateli Ukrainy, uciekających przed agresją Rosji, do publicznej ochrony zdrowia w Polsce oraz gwarancja refundacji leków” – napisał Niedzielski.

Dodał, że jest to również „uproszczenie dostępu do pracy dla ukraińskich lekarzy i pielęgniarek”.

Dostęp do leczenia

Żadne chore na raka ukraińskie dziecko nie zabierze miejsca w szpitalu polskiemu dziecku. Ostatnio żona prezydenta Ukrainy Olena Zelenska napisała na Instagramie:

➡️ Wczoraj ukrywali się przed ostrzałem w piwnicach klinik. Teraz przekraczają polską granicę w drodze, aby znaleźć bezpieczeństwo i, co najważniejsze, kontynuować leczenie. Żaden agresor na świecie nie może przeszkodzić im w wygraniu walki z chorobą!

➡️ Dzieci są następnie przenoszone do ośrodka w Polsce, gdzie otrzymują niezbędną dalszą opiekę diagnostyczną i medyczną. 

➡️ Następnie, przy wsparciu międzynarodowego środowiska onkologicznego, każdemu młodemu pacjentowi zostanie przydzielone stałe leczenie: część zostanie w Polsce, część zostanie przeniesiona do innych krajów, m.in. do Francji, Włoch, Niemiec.

📍 Wczoraj do Polski wyjechało 73 dzieci, mimo że w praktyce medycznej na świecie nie było wcześniej podobnych projektów.

 

źródło: Olena Zelenska Instagram

źródło: Olena Zelenska Instagram

 

Pomoc mierzona wytrwałością

Dzięki pomocy ukraińskim uchodźcom staliśmy się lepszymi ludźmi. A może tylko życie powiedziało „sprawdzam” i okazało się, że nie blefowaliśmy? Bo zawsze tacy byliśmy, tylko dotąd nie trzeba było uruchamiać takich pokładów ludzkiej dobroci? Nie zepsujmy tego.

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  LU 10 marca, 2022 o 11:33

  Pani Mecenas, pieknie i madrze Pani napisała: „Nie dajmy się skłócić.”
  Polacy są w tej chwili symbolem dobra, szlachetności, ktore lśni na cały świat i inspiruje innych..
  Dokładnie tak…. Nie dajmy się skłócić…. Nie dajmy się!!

  Serdeczności
  LU

  Odpowiedz

  Joanna 10 marca, 2022 o 12:29

  Piękny, mądry wpis Pani Mecenas

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: