Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Uszkodzenie dróg żółciowych a USG

Jolanta Budzowska15 marca 2017Komentarze (0)

Obiecałam sobie, że dzisiejszy post będzie krótki. Po kilku wpisach i wymianie długich (i bardzo treściwych) komentarzy mam dużą potrzebę lakoniczności;-)

Kilka zdań wprowadzenia. Pacjenta była poddana operacji laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego. Doszło do powikłań: pełnego przecięcia przewodu żółciowego wspólnego (w karcie informacyjnej opisano to jako jatrogenne uszkodzenie dróg żółciowych). Nie rozpoznano tego uszkodzenia w trakcie zabiegu. W związku z dolegliwościami, pacjenta została poddana diagnostyce obrazowej (USG, CT jamy brzusznej). Działania naprawcze podjęto jednak z dużym opóźnieniem.

I dochodzimy do sedna, którym jest fragment opinii biegłego;-)

Na pytanie:

Jakie dalsze działania należało podjąć wobec powódki, gdy w badaniu USG stwierdzono obecność płynu w jamie brzusznej? Czy to badanie USG zostało wykonane prawidłowo, skoro stwierdzono w nim także „pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów, wielkość prawidłowa”?

Biegły odpowiada:

Badanie USG jamy brzusznej wykonano prawidłowo. Natomiast opis nie był specjalnie dokładny – aczkolwiek fakt usunięcia pęcherzyka żółciowego (a więc jego braku) był ogólnie znany.

Przekładając to skomplikowane, eksperckie stwierdzenie „na nasze”:

 • badanie USG było wykonane prawidłowo mimo, że lekarz opisał w nim usunięty kilka dni wcześniej pęcherzyk żółciowy…
 •  no, może opis nie był „specjalnie dokładny”:-)
 • i tak nic się nie stało, bo przecież wszyscy (? – czyli kto, bo lekarz wykonujący USG na pewno nie…) wiedzieli, że pacjentka nie ma pęcherzyka.

A że na podstawie tak kiepskiej jakości USG – i w efekcie błędnych informacji zawartych w dokumentacji medycznej – podejmowano dalsze (błędne i opóźnione) decyzje lecznicze, to już inna historia.

Ech, ci nasi biegli sądowi…  Czasem można się tylko uśmiechnąć, czytając te skomplikowane logicznie wywody:-)

Było krótko, prawda?

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: