Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jak uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie za powikłanie przy przetoczeniu krwi

Jolanta Budzowska30 maja 20174 komentarze

Niedawno zapadł wyrok karny w sprawie śmierci młodego mężczyzny. Zmarł, bo podano mu niewłaściwą krew. Doszło do powikłania przy przetoczeniu krwi w postaci ostrego odczynu hemolitycznego z ostrą niewydolnością nerek oraz skazą krwiotoczną. Pacjent zmarł dzień po tym zdarzeniu.

Prokuratura oskarżyła pielęgniarkę i lekarza o to, że nie dopełnili wszystkich wymogów rozporządzenia regulującego postępowanie w placówkach medycznych z krwią. Jest to przestępstwo narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia dokonanego przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad narażonym na niebezpieczeństwo. Grozi za to do 5 lat więzienia.

Pielęgniarka przyznała się do winy na pierwszej rozprawie i poddała się dobrowolnie karze.

Lekarz wszystkiemu zaprzecza…

To dobry przykład, jak można iść w zaparte w sprawie o błąd medyczny, który nawet dla laika wydaje się być oczywisty, a prawo pacjenta czy rodziny zmarłego (jak w tym przypadku) do rekompensaty, czyli odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej, powinno być bezdyskusyjne.

Przetoczenie krwi to przecież jedna z niewielu procedur medycznych, których wykonywanie jest ściśle regulowane przez przepisy prawa*, a nie jakieś wytyczne jednego czy drugiego towarzystwa lekarskiego.

Przy okazji. O problemie transfuzji krwi pisałam już raz na drugim blogu, ale nieco w innym kontekście: „Brak zgody na transfuzję krwi”.

Wracając do tematu: niestety, tam, gdzie chodzi o uznanie lekarza za winnego, nic nie jest oczywiste.

Dla porządku, sięgnijmy jeszcze na chwilę do przepisów* dotyczących przetaczania krwi:

Lekarz jest odpowiedzialny m. in. za:

  1. ustalenie wskazań do przetoczenia;
  2. identyfikację biorcy (…) i kontrolę dokumentacji medycznej przed przetoczeniem;
  3. zabieg przetoczenia;
  4. prawidłowe udokumentowanie zabiegu przetoczenia.

Pielęgniarka (położna) jest odpowiedzialna m.in. za:

  1. czynności związane z pobieraniem próbek krwi od pacjentów;
  2. identyfikację biorcy (…) i kontrolę dokumentacji medycznej przed przetoczeniem – na zlecenie lekarza;
  3. obserwację biorcy w trakcie przetoczenia i niezwłoczne informowanie lekarza o objawach występujących w trakcie przetoczenia i po przetoczeniu mogących świadczyć o powikłaniu poprzetoczeniowym (…).

Obowiązki lekarza są dalej idące niż pielęgniarka. Błąd pielęgniarki niewątpliwie miał miejsce. Gdyby jednak lekarz zrobił swoje, czyli zidentyfikował biorcę krwi i skontrolował dokumentację medyczną przed przetoczeniem, a następnie był obecny przy zabiegu przetoczenia – to najprawdopodobniej tragicznych konsekwencji udałoby się uniknąć.

Dlaczego zatem do popełnienia błędu przyznała się wyłącznie pielęgniarka?

Zobaczymy, czy finał procesu, jaki toczy się przeciwko lekarzowi uzasadni jego przekonanie o tym, że nie ponosi odpowiedzialności za śmierć tego pacjenta i że rodzinie zmarłego nie należy się odszkodowanie za błąd lekarski.

*Pisząc o przepisach regulujących zasady przetaczania krwi, miałam na myśli Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie leczenia krwią w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, w których przebywają pacjenci ze wskazaniami do leczenia krwią i jej składnikami.

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    l. 30 maja, 2017 o 11:49

    Pewnie gdyby był wyłącznie proces cywilny to by się przyznał i by nie było problemu i procesu.

    Gdzie był błąd? Błędna identyfikacja pacjenta? (zamówiono dla jednego a podano innemu choremu?). Jeśli tak to wina pielęgniarki jest większa niż pacjenta.

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 30 maja, 2017 o 11:55

    Niestety, postępowanie karne w takich przypadkach wszczynane jest z urzędu, a nie na skutek – na przykład – zawiadomienia rodziny. Przy czym i tak raczej nie wierzę w skłonność lekarzy do ugody w postępowaniach cywilnych – to stale wyjątki, a nie reguła. Wina pielęgniarki była rzeczywiście prawdopodobnie większa, co nie zmienia faktu, że lekarz bez winy też nie był…

    Odpowiedz

    Anna - lekarzyna 30 maja, 2017 o 23:34

    wina pielęgniarki? MNIEJSZA niż lekarza – to ON MIAŁ obowiązek sprawdzić próbę krzyżową, a nie pielęgniarka. Pielęgniarka miała prawo zasłonić się zleceniem lekarza…

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 16 czerwca, 2017 o 12:33

    Według mnie i lekarz, i pielęgniarka nie dopełnili swoich obowiązków…

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: